Letnie miesiące są doskonałym okresem na przeprowadzenie remontu. Szczególnie, jeśli wiąże się on z odświeżaniem i malowaniem ścian. Zanim jednak przystąpimy do końcowego etapu, jakim jest nakładanie farby, musimy dokładnie przygotować daną powierzchnię.

Jak przygotować ściany pod malowanie?

Przed malowaniem, w pierwszej kolejności należy sprawdzić stan ścian, tj. zobaczyć czy są zabrudzone, czy występują na nich rysy, dziury, a może odpada tynk. Następnym krokiem jest zakup odpowiednich materiałów budowlanych oraz narzędzi, które będą konieczne na poszczególnych etapach prac remontowych.

Jakie materiały powinniśmy zakupić?

  • Jeśli na powierzchni ściany zrobiły się dziury, głębokie rysy czy też są małe powierzchnie, z których odpadł tynk, warto użyć gładzi gipsowej do uzupełnienia ubytków. Na rynku dostępna jest gładź gipsowa w proszku oraz gotowa gładź gipsowa. Czym kierować się przy wyborze? Jeśli mamy mało czasu na remont, to warto jest skorzystać z gotowej masy szpachlowej – oszczędzimy czas potrzebny na prace wstępne. Dodatkowo możemy być pewni, że mieszanka będzie miała prawidłową konsystencję. Została bowiem przygotowana przez producenta. Jeśli zdecydujemy się na gładź gipsową w proszku, to musimy ją przed naniesieniem na ścianę rozrobić. Ta czynność zajmuje około 20 min. Należy stosować się do wskazań podanych na worku.
    Ale uwaga! Masa gotowa jest droższa od masy w proszku. Dlatego należy rozważyć plusy i minusy każdego rozwiązania.
    Po wyschnięciu naprawianego miejsca powinno się je przeszlifować papierem ściernym średniej grubości i dokładnie usunąć z niego pył (czystą szczotką lub wilgotną szmatką).
  • Jeśli na ścianach pojawiły się plamy, na przykład sadzy, nikotyny czy tłuszczu również przed malowaniem należy je usunąć. Usunąć je można m.in. za pomocą mydła malarskiego. Nie zaleca się stosowania płynu do mycia naczyń, gdyż zawiera one substancje nabłyszczające, które po wysuszeniu trzeba dodatkowo zamalować specjalną farbą.

Wybór farby do malowania

Kiedy powierzchnia ściany jest przygotowana można przystąpić do jej malowania. Na rynku dostępne są farby emulsyjne, akrylowe, lateksowe. Każda z nich charakteryzują się innymi właściwościami, dlatego przed wyborem właściwej należy zapoznać się z poszczególnymi rodzajami.