Winyl stanowi idealne pokrycie podłóg w kuchniach i łazienkach, ponieważ jest sprężysty oraz łatwy do mycia i można go kupić w wielu różnych wzorach. Pokrycia winylowe dostępne są w postaci arkuszy lub kostek.

Arkusz winylu może mieć standardową grubość lub może być powleczony od spodu dodatkową warstwą pianki. Zanim ułożymy wykładzinę winylową w opisany poniżej sposób, upewnijmy się, że podłoga jest odpowiednio przygotowana. wykładzina winylowa powinna przed ułożeniem pozostać luźno zwinięta w pomieszczeniu przez 48 godzin, gdyż zwiększy to jej elastyczność i zapewni, że będzie leżało płasko.

Narzędzia i materiały do pokrycia wykładziny:

* taśma miernicza, papier, pióro

* wykładzina winylowa

* ostry nóż rzemieślniczy

* klej do winylu i packa lub wytrzymała taśma przylepna do podłóg

* nożyczki

* metalowy liniał

* przymiar profilujący

1. Zmierzmy pomieszczenie i na kawałku papieru naszkicujmy jego plan. Pozwoli to nam zaplanować wszystkie połączenia, o ile będą konieczne. Przytnijmy z grubsza wykładzinę winylową do wymaganych wymiarów pozostawiając dookoła  cm marginesu i ułóżmy ją na miejscu. Odetnijmy w narożnikach kwadratowe kawałki wykładziny i wykonajmy serię kolejnych cięć, które pozwolą dopchnąć ją bezpośrednio do listew przypodłogowych. Odetnijmy nadmiar ostrym nożem rzemieślniczym.

2. Aby dopasować wykładzinę do nierówności  ścian, przesuńmy wzdłuż ściany kawałek drewna z przystawionym do niego z ołówkiem. Nakreślona linia odwzoruje kontur ściany, wykorzystujmy ją do wyrównania wykładziny ostrym nożem rzemieślniczym lub nożyczkami.

3. Podczas omijania przeszkód takich, jak wejście, wykonajmy nacięcia uwalniające z każdej strony ramy, a do bardziej skomplikowanych kształtów wykorzystajmy przymiar profilujący dopchnięty do przeszkody, który posłuży nam przy wycinaniu szablonu. w przypadku łatwych, większych obiektów, jak urządzenia łazienkowe, należy wykonać serię nacięć wokół przedmiotu, a następnie dociąć w celu dokładnego dopasowania.

4. Chcąc uzyskać doskonałe połączenie dwóch kawałków wykładziny winylowej, nałóżmy je częściowo na siebie pamiętając o tym, aby w przypadku wykładziny z wzorem, dopasować do siebie wzór na obu kawałkach. Za pomocą noża rzemieślniczego oraz metalowego liniału przytnijmy jednocześnie obie warstwy wykładziny.

5. Odciągnijmy krawędzie pasków i przymocujmy do podłoża dwustronną taśmą klejącą. Zamiast nie możemy użyć kleju do winylu nałożonego i rozprowadzonego ząbkowaną packą.