Wreszcie nadszedł ten piękny moment. Staliście się właścicielami mieszkania, chociaż na klucz poczekacie jeszcze kilka miesięcy. To świetny moment, by zacząć przygotowywać się do urządzania mieszkania.

Ale co właściwie obejmuje termin „urządzać mieszkanie”? Zazwyczaj wyobrażając sobie przyszłe lokum, myślimy o meblach, ewentualnie o kolorach i wykończeniu ścian i podłóg. Niestety, remont mieszkania to znacznie więcej, a poza tym szybko okaże się, że nie ma idealnych rozwiązań.

Nowe mieszkania w Zabrzu zazwyczaj oddawane są w stanie deweloperskim. Oznacza to, że podłogi i ściany są wykończone tak, by wystarczyło nałożyć na nie ostatnią warstwę, czyli np. panele podłogowe. Nie znaczy to jednak, że możemy jechać do marketu budowlanego i kupować te deski, które wpadną nam w oko. Do ich montażu potrzebne będą także listwy i narożniki oraz specjalne płyty pod podłogę, które dodatkowo podwyższą wysokość mieszkania. To zaś trzeba będzie wziąć pod uwagę planując zakup drzwi.

Dlatego dobrze jest spytać o poradę osoby, które niedawno same urządzały mieszkanie od podstaw. Innym sposobem jest zlecenie wszystkich prac fachowcom, którzy doskonale się orientują w potrzebnych materiałach, ale taka opcja pociąga za sobą oczywiście większe koszty.

Jeżeli kupujemy materiały budowlane ze sporym wyprzedzeniem np. na kilka miesięcy przed planowanym odebraniem mieszkania, musimy kupić nieco więcej materiałów. Wiele marketów często zmienia swoje kolekcje i później może okazać się, że pół ściany w łazience ma całkiem inny kolor niż chcieliśmy. Dobrym pomysłem może być też wybranie bardzo klasycznego wzoru, który w sprzedaży jest zawsze.

Ładnie czy wygodnie

Mieszkania Zabrze są często do siebie podobne – budowane przez jednego dewelopera mają charakterystyczny układ pomieszczeń i architekturę zewnętrzną. Nic dziwnego więc, że każdy mieszkaniec chce, by jego mieszkanie wyróżniało się na tle innych. Ponadto każdy z nas ma różne potrzeby i inne będą wymagania młodego małżeństwa planującego dzieci, a inną aranżację wybierze singiel.

Ważne, aby mieszkanie było urządzone wygodnie i byśmy wykorzystali maksymalnie dostępną przestrzeń – szczególnie jeżeli nasz metraż jest mały. Przestronne pomieszczenia ładnie wyglądają na zdjęciach, ale przeciętna rodzina potrzebuje więcej niż jednej szafy na ubrania. Jeżeli nasze mieszkanie zostało zbudowane na planie prostokąta i ma standardową wysokość, dobór odpowiednich mebli nie powinien być problemem. W nieco gorszej sytuacji są właściciele mieszkań ze skosami – tutaj zazwyczaj albo meble są niedokładnie dopasowane, albo zachodzi konieczność kupienia mebli na wymiar.

Równie istotne są kwestie estetyczne. Mieszkanie to nie tylko miejsce, w którym jemy i śpimy, ale to nasz dom, w którym żyjemy. Zbieranina mebli od znajomych i rodziny może być dobrym rozwiązaniem na początku, gdy brakuje nam funduszy, ale z czasem sprawi, że nie czujemy się tutaj jak u siebie. A przecież nie po to zaciągaliśmy kredyt na dwadzieścia lat, by nie czuć się komfortowo we własnym M.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Deweloper Trojan specjalizującej się w budowie nowoczesnych mieszkań, domów.