Efektowne, a jednocześnie funkcjonalne grzejniki stały się codziennością. Wybór interesujących modeli jest na tyle duży, że bez trudu można znaleźć konstrukcję, która będzie pasować do wnętrza. Nie ma znaczenia, czy interesuje nas kaloryfer retro, modernistyczny, czy minimalistyczny! Współczesne artykuły grzejne zachwycają formą, kształtem i kolorystyką. Stanowią one nieprzeciętne dopełnienie aranżacji. Wbrew pozorom nie kosztują one majątku, więc nie trzeba obawiać się ogromnych kosztów.

Czym charakteryzowały się pierwsze grzejniki?

Pierwsze kaloryfery, które przypominały współczesne modele, pojawiły się w 1855 roku. Były one produkowane z ciężkiego żeliwa, co znacząco utrudniało prace montażowe. Wysoka waga sprawiała, że były one sporym obciążeniem dla ścian konstrukcji. Estetyka wykonania również pozostawiała wiele do życzenia. Z czasem zaczęto stosować rozmaite osłony, które poprawiały walory wizualne, jednak utrudniały przepływ ciepłego powietrza. Niezaprzeczalnym atutem była wytrzymałość. Żeliwo należy do materiałów wyjątkowo trwałych, a jednocześnie niepodatnych na uszkodzenia mechaniczne.

Jak zmieniały się formy i kształty na przestrzeni lat?

Ponad 150 lat temu grzejniki pokojowe nazywane były ciepłymi skrzynkami. Ich forma nie należała do skomplikowanych. Z czasem na rynku pojawiły się modele żeberkowe. Rozwój technologii sprawił, że kaloryfery stały się prawdziwą ozdobą mieszkania! Obecnie w sprzedaży znajdują się modele pionowe oraz poziomie. Posiadają one kształt prostokątów, kwadratów, zygzaków, serpentyn, drabinek, a także wielu innych. Jest w czym wybierać! Na uwagę zasługuje fakt, że konstrukcje produkowane są nie tylko w białym lub szarym kolorze. Na topie są złote oraz srebrne grzejniki, obok których nie można przejść obojętnie. Warto jest je wyeksponować, tak aby znajdowały się w widocznym miejscu. Ci, którzy stawiają na ponadczasowe konstrukcje powinni bliżej przyjrzeć się grzejnikom płytowym, które posiadają formę jednolitej bryły.

Jakie materiały stosuje się do produkcji kaloryferów?

Grzejniki żeliwne znane są już od wielu pokoleń – nie każdy wie, że wspomniany materiał nadal wykorzystywany jest do produkcji artykułów grzejnych. W dużej mierze wynika to z faktu, że posiada on świetne właściwości użytkowe. Przetrwa nawet najcięższe warunki eksploatacji. Popularnym materiałem jest również stal – ekonomiczna, łatwa w formowaniu oraz trwała. Coraz chętniej stosuje się aluminium, które jest niedrogie, a jednocześnie odporne na wilgoć. Nie można również nie wspomnieć o miedzi, która cechuje się niską wagą oraz optymalną trwałością, jednak nie należy do najtańszych. Z wspomnianego tworzywa wykonuje się głównie ekskluzywne modele oraz grzejniki ozdobne.

Systemy podłączenia grzejników

Wybierając odpowiedni kaloryfer należy również zwrócić uwagę na system podłączenia. Wszystko zależy od typu posiadanej instalacji. Najczęściej można spotkać grzejniki pokojowe z podłączeniem bocznym. Czasami jednak przyłącze znajduje się na dole lub z tyłu konstrukcji. Szeroki wybór grzejników można znaleźć w sklepie AS Grzejniki Design. Produkty renomowanych marek dostępne są w atrakcyjnych cenach, więc jest to inwestycja, która się opłaca.