Punkty centralne w pokoju dziennym, takie jak jak kominek lub konkretny obraz mogą stanowić atrakcję i uspokajać. W takim pomieszczeniu powinien znajdować się, co najmniej jeden przedmiot przyciągający uwagę, na którym moglibyśmy się skupić. Pomaga to wyciszyć się i odprężyć, a jednocześnie stanowi atrakcyjny punkt centralny przestrzeni.

 

Jeżeli punktem centralnym pokoju jest kominek, obszar w jego pobliżu powinien być dobrze rozplanowany. Tuż przed płomieniem może się znajdować palenisko lub blok kamienny zabezpieczający przed wypadaniem iskier na podłogę.  Po obu stronach można umieścić siedzenia ze schowkami pod spodem, a za oparcie będzie służyć ciepła ściana. Dla wygody na siedzisku może się znajdować watowana poduszka. Poduszki to ważny element dekoracyjny nadający pomieszczeniu ciepła i dobrze wyglądający także we współczesnej aranżacji wnętrza. W takim pomieszczeniu punktem centralnym może być niska szeroka drewniana półka, która odgrywa podwójną rolę gdyż może być okazjonalnie miejscem do siedzenia, a kiedy indziej do ustawienia ekspozycji.

W pokoju dziennym o stylu tradycyjnym, po obu stronach obudowy kominka mogą znajdować się głębokie wnęki. Miejsca te wypełnia się na ogół biblioteczkami lub szafkami, nad którymi znajdują się półki. w klasycznym pomieszczeniu górną półkę można wykończyć elementem dekoracyjnym takim jak fronton, który jest ozdobą trójkątną lub w kształcie piramidy stosowaną pierwotnie jako zwieńczenie szczytu ważnych greckich i rzymskich budowli. Odstępy pomiędzy półkami mogą być różne w zależności od wysokości książek i innych przedmiotów, ale powinny być ustawione równomiernie po obu stronach kominka, by tworzyły linie ciągłe. Ustawienie ich na przemian lub nieregularnie może popsuć harmonię i równowagę całości aranżacji. Jeżeli kominek znajduje się naprzeciwko okna, odpowiednim elementem dekoracji wnętrza może być lustro w orginalnej ramie, które będzie odbijało światło padające z okna i potęgować jego efekt. Przestrzeń naprzeciwko kominka może być również wykorzystywana do wyeksponowania obrazu lub sztychu. Ponieważ obszar takiej ściany jest na ogół całkiem spory, obraz może być dużych rozmiarów. Chociaż w innych miejscach pokoju można powiesić grupy mniejszych obrazków tworzących aranżację, przestrzeń nad kominkiem rezerwuje się zwykle na jedno imponujące malowidło. Kiedy oprawimy obraz lub lustro nad kominkiem spróbujmy nawiązać do jego obudowy. Jeżeli jest prosta, z elementami o kształtach geometrycznych lub liniowych, rama obrazu powinna je dopełniać. Z drugiej strony, jeżeli obudowa jest bogato zdobiona, wówczas rama obrazu powinna być trochę bardziej dekoracyjna. Jeżeli w pokoju gościnnym nie ma kominka, punkt centralny można stworzyć w inny sposób. Uwagę na konkretne miejsce w pokoju będzie zwracało przede wszystkim ustawianie mebli. W przypadku, gdy większość foteli i kanap jest na przykład zgromadzona wokół niskiego stolika, wówczas on będzie punktem centralnym. Uwagę także może zwracać rzeźba lub obraz w ładniej ramie, jeżeli wyeksponujemy je za pomocą odpowiedniego oświetlenia.

Pokój bez miejsca centralnego wydaje się nieumeblowany i pusty.