Aranżacja podłogi w domu to raczej podstawa. Właściwie jest to pierwsza rzecz jaka powinna nam przyjść zaraz po kupieniu mieszkania. Większość nowych mieszkań nie posiada wykończonych podłóg. Kupuje się je w tzw. stanie deweloperskim, co mniej więcej oznacza, że jest to stan surowy. Wybór jest całkiem prosty. Możesz wybrać pomiędzy deską a panelami? Większym możliwości brak, ale i tak wiem, że co byś nie wybrał, będziesz zadowolony. Jeżeli byłbym na twoim miejscu to prawdopodobnie zdecydowałbym się na zakup paneli podłogowych. Dlaczego? Powodów może być co najmniej kilka, więc nie będę się zbytnio produkował. Wszak chodzi o to, by było tanio, prosto i solidnie, a takie coś zapewnią nam tylko panele podłogowe – jakość i estetyczny wygląd w niewygórowanej cenie.

Z własnego doświadczenia powiem wam, że panele podłogowe są w miarę wytrzymałe. Oczywiście wszystko zależy od tego na jaką firmę się zdecydujemy – wbrew pozorom ma to duże znaczenie – jakiej grubości panele kupimy oraz od tego jakości klasy ścieralności będzie ich powłoka. Czynników może być i więcej, ale nie jest to temat o wytrzymałości paneli podłogowych. Wspomnę jeszcze, że większość moich znajomych chwali sobie wytrzymałość paneli, dzięki czemu nie musiało nigdy oddawać ich na gwarancję, choć teoretycznie jest taka możliwość.

Panele podłogowe to produkt, który tak jak wszystko podlega określonej gwarancji. Większość producentów na rynku udziela gwarancji na dwa lub trzy lata, choć warto nadmienić iż są tacy, którzy oferują gwarancję nawet do 35 lat. Nie ulega wątpliwości, że tak długa gwarancja musi być potwierdzeniem jakości, jaką producent jest w stanie zapewnić. Poświadcza to tym samym, że nie prędko zawitamy w magazynie by złożyć stosowne zażalenie. Warto jednak przyznać, że gwarancja gwarancji jest nie równa – różnią się z założenia. Przykładem są firmy, które udzielają dłuższej lub krótszej gwarancji na warstwę użytkową. Inni ograniczają się jedynie do gwarancji na elementy posadzki i trwałości konstrukcji – nie na trwałość lakieru.

Z drugiej strony mamy jednak pewność, że gwarancja będzie „czynna”. Będziemy mogli w każdej chwili spisać protokół gwarancyjny i zgłosić jakąś usterkę – o ile będzie się ona kwalifikować. Co by jednak nie mówić, prawidłowo użytkowana deska czy panele z pewnością się nie rozwarstwią, nie popękają i nie rozszczelnią się, ale tylko wtedy, gdy faktycznie będzie użytkowane to w prawidłowy sposób.