Odpowiednia aranżacja i stylizacja sypialnie to nie tylko wybór umeblowania, tekstyliów czy dekoracji, ale również odpowiedniego oświetlenia, które odgrywa w tym wypadku ważną rolę. Właściwy dobór i rozmieszczenie jednego lub kilku źródeł światła pozwala na optyczne rozjaśnienia i powiększenie pokoju oraz jego funkcjonalności do indywidualnych potrzeb. Z tego też powody kwestia, jaka lampa do sypialni będzie najlepsza w danym przypadku jest jedną z podstawowych, które należy brać pod uwagę przy projektowaniu i urządzaniu wnętrza.

Oświetlenie sypialni jako sposób tworzenia klimatu wnętrza

Lampa do sypialni, jej rodzaj, wielkość czy materiał, z którego jest wykonana w znacznej mierze zależy od stylu, w jakim urządzone jest dane pomieszczenie. Niemniej jednak w przypadku pokoju przeznaczonego do spokojnego snu, relaksu i wypoczynku, lampa do sypialni powinna współgrać z otoczeniem i jednocześnie tworzyć we wnętrzu pokoju klimat pozwalający na wyciszenie i spokój. Z tego też powodu we wnętrzu sypialni najczęściej stosowana jest przynajmniej jednak nastrojowa lampa do sypialni, która zwykle posiada odpowiedniego rodzaju i barwy abażur lub klosz, który pozwala uzyskać delikatne, przytłumione światło.

Nastrojowe lampy do sypialni

Najczęściej stosowane są lampy o kloszach i abażurach pomarańczowych, żółtych czy czerwonych, które po odpowiednim oświetleniu wybranego rodzaju żarówką pozwalają cieszyć się przytulnym, ciepłym światłem w wybranej części sypialni. Z tego też powodu nastrojowa lampa do sypialni nie stanowi zwykle głównego źródła światła, jakim może być lampa umieszczona w centralnym punkcie sufitu o płaskim kloszu i silnej żarówce, której głównym zdaniem jest mocne oświetlenie każdego miejsca w sypialni. Nastrojowa lampa do sypialni natomiast może być umieszczona na podłodze, stoliku nocnym, komodzie czy jako kinkiet nad łóżkiem. Kwestia, jaka lampa do sypialni będzie najodpowiedniejsza zależy od indywidualnych gustów i potrzeb oraz rzecz jasna od aranżacji pokoju.

We wnętrzach, w których dominuje prosta, naturalna stylistyka doskonałym wyborem będzie lampa o kloszu z lnu z ewentualnym dodatkiem wikliny. Sypialnia urządzona w orientalnym stylu Dalekiego Wschodu może zostać udekorowana różnego rodzaju i wielkości lampami z papieru, których klosze dają przyjemne, przytłumione światło.