Rosnące ceny oleju opałowego i gazu, a także postęp, jaki dokonał się w dziedzinie kotłów na paliwa stałe, sprawiają, że ogrzewanie węglem wraca do łask. Na szczególną uwagę zasługują zaś w tym zakresie kotły retortowe, które mimo niekoniecznie najniższej ceny są rozwiązaniem wybieranym przez coraz więcej osób. Co decyduje o ich tak ogromnej popularności?

Na wstępie warto zaznaczyć, że chociaż w kotłach retortowych teoretycznie można spalać także granulat z trocin lub miał węglowy, to paliwem przeznaczonym do tego typu urządzeń jest przede wszystkim eko-groszek. Eko-groszek, czyli wysokiej jakości węgiel kamienny o ziarnach, których średnica mieści się w przedziale 5-25 mm, zawiera stosunkowo niewiele siarki, dzięki czemu emisja szkodliwych związków podczas jego spalania jest ograniczona, a sam kocioł nie koroduje zbyt szybko.

Ekologia

Już z racji więc stosowanego paliwa kotły retortowe mogą uchodzić za ekologiczne, zwłaszcza w połączeniu z wykorzystanymi w ich przypadku rozwiązaniami technologicznymi, które temu sprzyjają. – W efekcie spalanie następuje praktycznie bezdymnie, a do atmosfery przedostaje się znacznie mniej pyłu i spalin, niż przewidują normy – mówi ekspert z zajmującej się m.in. dystrybucją kotłów firmy Luskar z Krakowa.

Czystość

Niewielkie są też ilości powstałego popiołu, co również wpływa na żywotność kotła i jego moc. Dodatkowo zaś wiele modeli kotłów retortowych wyposażono w specjalne palenisko ze zgarniaczem spieków (tzw. bezresztowe), dzięki czemu wydajność kotła rośnie, a konieczność jego czyszczenia wręcz przeciwnie – spada do minimum.

Wygoda

Bezobsługowość kotłów retortowych to zresztą chyba ich największa zaleta. Automatyczny podajnik połączony z zasobnikiem dostarcza do komory spalania odpowiednie ilości paliwa. Uzupełnianie poziomu tego ostatniego to właściwie jedyna oprócz regulacji mocy czynność wymagana od użytkownika kotła retortowego – i to tylko raz na kilka dni, a w przypadku większych jednostek nawet zaledwie kilka razy na cały sezon grzewczy!

Wydajność

Zautomatyzowane jest też dostarczanie specjalnymi kanałami potrzebnego do spalania powietrza, tłoczonego przez wentylator. O ciągłość procesu spalania, a także jego optymalizację dzięki doborowi odpowiednich ilości zarówno paliwa, jak i powietrza, dba mikroprocesorowy sterownik. Pozwala to na osiągnięcie możliwie wysokiej sprawności działania kotła (w niektórych przypadkach nawet ponad 84 proc.), co w porównaniu z tradycyjnymi kotłami potrafi przełożyć się na aż 40-procentowe oszczędności w zakresie zużywanego paliwa.