Ponieważ korytarze znajdują się na ogół w wewnętrznej części domu, brak w nich okien i są ciemne, będziemy musieli zastosować trochę sztuczek i technik dekoracyjnych.

Tradycyjną, ale praktyczną metodą dekorowania przedpokoi i klatek schodowych jest ułożenie listwy  lamperyjnej. Jest to wąski, drewniany drążek lub profil , który jest często wykończony na okrągło z prostą dekoracją. Poniżej listwy lamperyjnej ścianę można wyłożyć grubym papierem podkładowym i pomalować ciemną farbą, a nawet emalią, która wytrzyma  nieumyślne kopnięcia i uderzenia. Górny poziom możemy pomalować  na jasny, żywy kolor, dzięki czemu ta część korytarza będzie się wydawała wyższa i bardziej przestronna.

Aranżacji takiej można  nadać charakter orientalny przez pomalowanie dolnej części ściany na czarno, a górnej, wraz z listwą lamperyjną, na czerwono. Taka dekoracja przypomina ulubione chińskie wyroby z laki, a po podświetleniu wbudowanymi lampkami sufitowymi daje spektakularny efekt. Również wszelkie obrazy i lustra w połyskliwych lub srebrzystych ramach będą się wyróżniały na tle ścian i nadawały tłu blasku.

Inna technika- obrazów ściennych, którą, można zastosować do ozdobienia holu, pochodzi z XVIII wieku, ale możemy nadać je nowym charakter. Tradycyjna metoda polegała na pomalowaniu ścian małego pokoju lub przedsionka na kolor od średniej tonacji do mocnej, a po wyschnięciu farby przyklejało się czarno- białe wydruki malowniczych widoczków, portretów lub charakterystycznych obiektów. Następnie obtaczało się zdjęcia czy widoki ramkami, by wyglądały, jak autentyczne obrazy. Atrakcyjnym elementem dekoracyjnym na końcu przedpokoju jest także lustro, unikajmy jednak pojedynczego dużego elementu na całą wysokość, ponieważ obserwowanie zbliżającej się własnej postaci może, być denerwujące. Zamiast go możemy powiesić mniejsze owalne lub niecodzienną, ciekawą aranżację kilku luster o różnych kształtach i wielkościach.