Jeżeli w Twoim domu, albo mieszkaniu jesteś w stanie znaleźć trzy pomieszczenia, które są ze sobą połączone, a jedno z nich posiada przejściowy charakter to oprócz zorganizowania w niej pewnych funkcji będziesz również musiał zadbać o to, aby dobrze sprawowało się jako przestrzeń komunikacyjna. Warto zastanowić się również co w takim pomieszczeniu powinno się zaaranżować i jak takie wnętrze powinno wyglądać.

Według wielu osób dobre mieszkanie to takie, które posiada wejście do wszystkich pomieszczeń z przedpokoju, jednak prawda jest taka, że w domu jednorodzinnym tego typu zasada wynikające ze ścisłego rozdzielenia komunikacji od pomieszczeń, które mają charakter mieszkalne nie musi w nim obowiązywać. Współczesne projekty domów ponownie powracają do starych, sprawdzonych planów, w których to istniały pokoje przechodnie, amfilady i alkowy. Prawda jest taka, że naprawdę łączenie pomieszczeń w ciągi w sposób bezpośredni jest w stanie przynieść niesamowicie pozytywne wręcz efekty.

Kuchnia, jadalnia oraz salonie

Połączenie tych pomieszczeń to naprawdę bardzo dobry pomysł, aby powiększyć strefę dzienną w domu. Ponadto sprzyja to zwiększonej integracji rodzinnej, zwłaszcza wśród tych osób, które aktualnie będą przebywały w sąsiadujących pomieszczeniach. Warto też zauważyć, że pokoje przechodnie nie zostały urządzone w sposób przypadkowy. Wynika to z tego, że to właśnie jadalnia powinna być pomieszczeniem buforowym pomiędzy pokojem dziennym, a kuchnią. Dzięki bezpośredniemu połączeniu z kuchnią jest zdecydowanie łatwiej po przyrządzeniu obiadu, czy kolacji podać ją do stołu. Po tym jak posiłek zostanie zakończony od razu będzie można przejść do następnego pomieszczenia jakim jest salon i to właśnie w nim będzie też można spokojnie odpocząć i porozmawiać z resztą rodziny, siedząc przy kominku. Jakby nie patrzeć powiązanie pomieszczeń w takim o to stylu jest zwyczajnie zgodne z tym jak wygląda w wielu przypadkach codzienne życie w wielu gospodarstwach domowych. Ponadto jadalnia o przechodnim charakterze staje się naprawdę bardzo żywym i ruchliwym miejscem.

Jadalnia, pokój dzienny, a biblioteka, bądź gabinet

Jeśli posiadacie duży dom to tego typu połączone wnętrza są w stanie wytworzyć w nim swoistą oficjalną i bardzo reprezentacyjną strefę. Warto też zauważyć, że efektownie może się prezentować zestawienie tego typu pomieszczeń jedno za drugim. Po tym, gdy wszystkie drzwi zostaną otwarte będzie w stanie się wytworzyć niezwykle atrakcyjna przestrzeń, zwłaszcza jeżeli wnętrza zostaną powiązane w sposób amfiladowy, czyli najprościej mówiąc przejścia pomiędzy nimi, będą znajdowały się na identycznej osi. Jakby nie patrzeć należy to do niesamowicie reprezentacyjnych rozwiązań, które na pierwszą myśl jest w stanie przynieść średniowieczny pałac.

Dlatego też w wielu przypadkach zamiast decydować się na budowanie ogromnego salonu o wiele lepszym wyjściem będzie podzielenie przestrzeni na mniejsze pomieszczenia i to powiązane ze sobą. Gabinet, albo przechodni pokój kominkowy mogą prezentować się jako aneksy dla pokoju dziennego, który będzie prezentował się na środku, pomiędzy tymi pomieszczeniami. Salon w takim momencie stanie się centrum domu, w którym wszyscy będą się spotykać. Wnętrza, która będą znajdować się za nim będą prezentować się w sposób bardzo przytulny, a ponadto będą też sprzyjały koncentracji czy też lekturze. Ponadto będzie również bez większego problemu można otwierać je na salon, a to pozwoli na uzyskanie większej wspólnej przestrzeni. Jakby nie patrzeć jest to układ o bardzo ciekawym uroku. Oczywiście wiele osób może zasmucić fakt, że nie będą w stanie skorzystać z biblioteki, bez wchodzenia do pokoju dziennego, ale za to te pomieszczeni w takiej sytuacji nabierze wręcz niezwykłego i niecodziennego charakteru, który będzie łączył rodzinną atmosferę z prywatnością.

Bawialnia i dziecięce pokoje

W sytuacji, gdy dzieci jeszcze są małe to będą one potrzebowały naprawdę bardzo dużo przestrzeni wspólnej. W momencie, gdy będą nieco starszą zaczną oczekiwać większej ilości prywatności, ale mimo wszystko nie będą chciały mieć mniejszej ilości przestrzeni z przeznaczeniem na wspólną zabawę i przyjęcia z udziałem najbliższych swoich kolegów i koleżanek. Zgodne rodzeństwo może tutaj naprawdę być bardzo szczęśliwe, a to z tegoż, że faktu, że jest się w stanie stworzyć im swoiste królestwo, pod postacią pokoi połączonych wspólnym pokojem zabaw. Tego typu bawialnia po pewnym czasie będzie mogła stać się pokojem przechodnim do nauki dla starszych już dzieci.