Czy istnieje możliwość, aby zmienić ciemny i nieużytkowy strych w miejsce, do którego dzieci będą lgnęły? Wystarczy, że zagospodarujecie odpowiednio dużo przestrzeni na poddaszu do dziecięcej zabawy oraz wydzielicie tam kącik, w którym dziecko będzie mogło odrabiać swoje lekcje. Trzeba też zdać sobie sprawę z tego, że tego typu powierzchnia potrzebuje naprawdę sporej ilości światła. Dziecko musi mieć jasno oraz bardzo przestronne wnętrze. Jeśli sam nie wiesz jak urządzić swoje poddasze zobacz jak powinno to wyglądać.

Zamiana ciemnego strychu w przytulny pokój dziecięcy

Adaptacja poddasza to coś o czym zazwyczaj myśli każdy już od samego początku. Przez większość czasu jednak mało kto widzi taką potrzebę, aby je zaaranżować, jednak gdy dochodzi do takiej sytuacji, że np. dziecko potrzebuje nagle swojej własnej przestrzeni to okazuje się, że może jej zabraknąć, dlatego też warto w takiej sytuacji pomyśleć o zaadaptowaniu poddasza. W zasadzie w większości sytuacji nie ma innego wyjścia, ponieważ rzadko kiedy przebudowa wchodzi w grę i jedyne co wtedy można zrobić to zaaranżować nieużytkowy strych tak, aby stał się wnętrzem idealnym.

Tego typu nieużytkowy strych ma początkowo jeden spory problem, a jest nim oświetlenie, ponieważ w zasadzie jest to przestrzeń niemalże całkowicie pozbawiona światła. Ponadto często zdarza się tak, że w tego typu wnętrza można dostrzec duży spadek dachu i to jeszcze pozbawiony ścianki kolankowej, a to jest w stanie spowodować uczucie ciasnoty we wnętrzu. Ponadto w starszych domach przestrzeń może być też ograniczana przez komin umiejscowiony w centralnej jego części. Prawda jest taka, że w zasadzie można go dobrze wykorzystać, zwłaszcza jeżeli zależy Wam na tym, aby odgrodzić część do nauki od części do zabawy. Ponadto tego typu aranżacja pozwoli również na umieszczenie wygodniej kanapy pomiędzy obiema strefami. Gdy się na niej siedzi można w takiej sytuacji naprawdę się zrelaksować i delektować się wspaniałymi widokami umieszczonymi za oknami dachu.

Nie ma co się załamywać, ponieważ naprawdę można z ciemnego i nieużytkowego strychu zrobić wspaniałą przestrzeń dla dziecka na poddaszu, która połączy elementy zabawy i nauki. Największą wadą dla dziecka mogą okazać się widoki zza okna, które mogą być tak wspaniałe, że trudno będzie się skoncentrować na odrabianiu lekcji.

Naturalne światło na poddaszu w pokoju dziecięcym

Pokój dziecięcy na poddaszu powinien być pomieszczeniem wielofunkcyjnym, dlatego też trzeba zadbać o to, aby znalazło się tam naprawdę sporo naturalnego światła. Jeżeli w pomieszczeniu znajduje się tylko i wyłącznie okno w ścianie szczytowej, bądź lukarna to warto, abyście je uzupełnili przy pomocy okna połaciowego, które będzie lepiej doświetlać miejsce przeznaczone do pracy. Tego typu okno powinno być znacznie bezpieczniejszy w użytkowaniu, dlatego też najlepiej zamontować uchwyt do otwierania w górnej części skrzydła tak, aby dziecko nie mogło go otworzyć.

Ile okien w pokoju dziecka?

Podczas dobierania liczby okien przede wszystkim zwróćcie uwagę na to ile pomieszczeń znajduje się w tym pokoju, w który mają zostać zamontowane. Sypialnia przykładowo potrzebuje o wiele mniejszą ilość światłą niżeli pokój przeznaczony dla dzieci, czy też łazienka, albo gabinet. Co do długości okna to powinno ono być dobierane pod kątem nachylenia dachu. Jeżeli jest on płytszy to skrzydło powinno być dłuższe. Lepiej jednak zastosować kilka mniejszych okien dachowy, niżeli jedno większe, ponieważ takie coś o wiele lepiej rozświetli pomieszczeni.

Zagospodarowanie przestrzeni

Małe dzieci mają to do siebie, że niezbędny będzie zakup niskich sprzętów jak stoliki czy krzesełka, a jakby nie patrzeć to one spokojnie będą mogły zmieścić się pod skosami. Dopiero gdy dziecko podrośnie mogą zacząć pojawiać się problemy. W takiej sytuacji niezbędne będzie zastosowanie mebli, które mają niestandardową wysokość. W przypadku poddasza najlepszą decyzją będzie wybranie takich sprzętów, które zostały zrobione na wymiar. W takim przypadku będziecie mogli wykorzystać nawet takie zakamarki, które z pozoru wyglądały na bezwartościowe. Jeżeli zaś chodzi o przestrzeń znajdującą się pod połacią dachu to możecie ją zagospodarować stosując tam garderobę. Warto je uzupełnić o przesuwane drzwi, zamiast decydować się na otwierane na zewnątrz, czy do wewnątrz. Ponadto drzwi pozbawione uchwytów nie będą stanowił zagrożenia dla dziecka.

Kolory w pokoju dziecka

Bardzo istotne dla dzieci są kolory, dlatego też trzeba o tym pamiętać podczas aranżacji pokoju dla najmłodszych. Kolory są w stanie ożywić, inspirować i pobudzać dziecko do twórczego działania. Skosy jednak mają to do siebie, że powinno się ich używać w sposób dosyć ostrożny, dzięki czemu nie wprowadzi się do wnętrza zbytniego bałaganu. Jeśli zdecydujecie na zastosowanie neutralnych kolorów podłogi czy też połaci i zastosujecie jedynie dwie, czy też trzy nieco bardziej ożywione kolory, które będą stanowiły akcent aranżacyjny to unikniecie tego problemu.