Tapety mają to do siebie, że cały czas są bardzo modnymi materiałami i służą one chociażby jako materiał do wykończenia oraz do dekoracji ścian. Wzory tapet, które pojawiają się na ścianach mogą pasować do wnętrz, które mają naprawdę różnego rodzaju style i to nie tylko te tradycyjne. Co do samych wzorów to naprawdę jest ich sporo, dlatego też wszyscy miłośnicy tapet na pewno nie będą zawiedzeni. Jeżeli wybieranie tapetę, kierując się możliwościami użytkowymi związanymi z warunkami, które panują w danym pomieszczeniu to już to może być nieco trudniejsze zadanie, lecz nie znaczy, że jest to niemożliwe. Najpopularniejszymi rodzajami tapet są tapety papierowe, winylowe, korkowe, tekstylne, akrylowe, fizelinowe i wykonane z włókna szklanego. Wszystkie różnią się między sobą trwałością. Dlatego też decyzja związana z wyborem powinna zostać uzależniona od tego w jakim pomieszczeniu macie zamiar użyć swojej tapety. Ponadto trzeba też rodzaj tapety wybierać do równości podłoża. Warto też zapamiętać, że istotnym parametrem tapety jest to w jak łatwym stopniu można utrzymać je w czystości.

Tapety ze względu na przeznaczenie

Łazienka – W niej potrzebna jest tapeta, która jest odporna na działanie wody oraz wilgoci, a w tym przypadku najlepiej spisywać będą się tapety winylowe oraz wykonane z włókna szklanego.

Sypialnia – Decydując się na tapetę do sypialni, w głównej mierze powinniście skupić się na jej wyglądzie. W zasadzie to bez problemu powinna się tutaj sprawdzić tapeta papierowa, jednowarstwowa, która jest najmniej trwałą ze wszystkich.

Pokój dzienny – tapety, które przeznaczone są do pokoju dziennego, albo do jadalni nie są już tak banalnym tematem jak te wcześniej. Jeżeli zależy Ci na wytapetowaniu tylko i wyłącznie jednego rodzaju ściany, która nie będzie zbytnio narażona na uszkodzenia to możesz zdecydować się na tapetę, która nie należy do najtrwalszych i w takiej sytuacji możesz o wiele bardziej skupić się na estetyce. Jeśli zaś zależy Ci na tym, aby tapeta była naprawdę wytrzymała, ponieważ zostanie ona umiejscowiona na ścianie, która jest narażona na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia to tutaj będziesz miał cięższy orzech do zgryzienia. Jeśli zdecydujesz się na wybór tapety papierowej to postaraj się wybrać dwuwarstwową, ponieważ lepiej się spisze niż jednowarstwowa. Warto też przemyśleć w takiej sytuacji zakup tapety wykonanej z włókna naturalnego, chociażby z bambusa, sitowia, trawy morskiej czy też rafli.

Kuchnia, albo hol – tapeta, która zostanie umiejscowiona w holu, albo na korytarzu powinna charakteryzować się niezwykłą trwałością. Wszystkiego rodzaju pomieszczenia, które wymagają trwałości będą świetnie prezentować się z tapetą, która została wykonana z włókna szklanego, albo płaskiego winylu. Tego typu materiały są odporne na wilgoć, zalania wodą, wysoką temperaturę, uszkodzenia mechaniczne, a nawet przypalenia. W przypadku kuchni czy holu możesz też zastosować mniej odporne tapety chociażby takie wykonane z korka, albo spienionego winylu. Pamiętaj, że tapeta w holu musi być w głównej mierze odporna na zarysowania i rozerwanie, dlatego też możesz zastanowić się na zastosowaniem tapety tekstylnej, a najlepiej jeżeli zostanie ona zabezpieczona przy pomocy warstwy teflonu. W takiej sytuacji unikniesz problemów związanych z zaplamieniem ściany.

Tapeta i nierówna powierzchnia

W zasadzie gdy w Twoim domu ściany nie są idealnie gładkie to nie musisz decydować się na równanie ich, ponieważ o wiele prościej będzie przykleić tapetę, która pozbędzie się tego problemu. W niektórych przypadkach tapet papierowych, winylowych i tekstylnych zostają one podklejona warstwą fizeliny, która w sposób wręcz idealny kryje wszelkiego rodzaju nierówności. Warto też zauważyć, że jest to świetne rozwiązanie, gdy zależy Wam na szybkości, ponieważ klej do tapet wystarczy nanieść tylko na ścianę. Tapety wzbogacone warstwą spienionego winylu, albo tapety strukturalne również będą świetnie maskować nierówności ściany, dobrym przykładem są tutaj tapety typu rauhfaser. Tapety, które są przeznaczone do malowania najlepiej będą wyrównywać wszelkiego rodzaju nierówności na ścianach, nawet te które odnajdziemy tapetując narożniki.

Jakie tapety można czyścić?

Najprościej utrzymać czystość w przypadku tapet, które są odporne na działanie wody, czyli w przypadku tapet winylowych, z korka oraz z włókna szklanego. Możecie je bez większego problemu zmywać wielokrotnie. O wiele gorzej spisywać się tutaj będą tapety tekstylne, a najgorzej zaś te papierowy. W ich przypadku będziecie mogli tylko i wyłącznie przetrzeć je przy pomocy wilgotnej szmatki i robiąc to jeszcze bardzo delikatnie. Bardzo ciekawą metodą na odświeżenie niektórych tapet, które są niezmywalne chociażby tapet akrylowych czy też typu rahfaser będzie zamalowanie ich farbą. Jeżeli decydujecie na wybór takiej tapety warto jest sprawdzić ile malowań jest ona w stanie wytrzymać. Podczas kupowania tapety powinniście mieć napisane w karcie technicznej o tym ile razy można pomalować tapetę. Niektórzy producenci tapet na swoich kartach informują, że można takową tapetę pomalować nawet siedem razy.

Gdzie kupować tapety?

Najlepsze do tego typu zakupów są galerie internetowe, które prezentują produkty z setek sklepów.