Wiele domów mieszkalnych w dzisiejszych czasach ma niczym mnie wyróżniającą się formę architektoniczną. Niektóre domu zaś stare, budowane kilkanaście lat temu mają swoją wartościowość stylowa. Dla co po niektórych ta stylowość jest bardzo ważna i chcą ją nadal wzmacniać ale są i tacy, którym nie zależy na tym wcale. 

W latach już siedemdziesiątych młodzi ludzie odkryli, że styl starego domu przedstawia walory osobliwe. Od tamtego momentu ludzie często stare domy remontują pozostawiając ich wartość estetyczną dawności i to nie dlatego, że konserwator zabytków nam nie pozwoli tego zmienić tylko po prostu niektórzy ludzie kochają takie domy. Dla nich są to wspomnienia po dziadkach czy pradziadkach. W takich domach starych jest ważne to, aby zatrzymać stylowość a go odbudować, aby się dało mieszkać. Nieraz trzeba wielu lat, aby odnowić takie mieszkania ale jest to do zrobienia. Jeżeli znajdują jakieś w miejscu tym dobudówki, które już nam się nie przydadzą warto je rozburzyć, aby na przykład powiększyć sobie miejsce koło domu. A dodatkowo zostanie po usunięciu tylko prawdziwy element domu starodawnego, który był schowany po przez dobudówki.

Stylowy dom

Aby taki dom odnowić stylowo należy na pewno pozostawić wszystkie elementy dekoracyjne starodawne. Jeżeli są one zniszczone należy je odnowić po przez konserwacje. Jeżeli jakiś element nie da się odnowić na przykład podłogi bo jest bardzo zniszczona należy za kupić takie podłoże dla tej podłogi, aby przypominała dawniejszy odcień lub starość. Bardzo dobrym elementem takim starodawnym jest drewno. Zrobienie podłogi z drewna czy z błazerii odnowić ściany to najlepszy sposób, na ciepłość i starodawność. Całkowita harmonia domu powstanie tylko wtedy, gdy dobrze dobierzemy i rozmieścimy wszytko w domu a nie przesadzimy. Najlepiej starodawny styl podkreślają: schody drewniane, belki u sufitu, drzwi drewniane i okna i kominek z kamienia. Odnowienie takiego domu na wsi jest o wiele łatwiejsze niż w mieście. Na wsi człowiek ma jeszcze wokół domu żywą naturę, która odbudowuje co wiosnę na nowo zawsze swój styl dodatkowo do domu.

stary dom stylowy

Przed remontem starego domu stylowego powinniśmy sobie zadać kilka pytań takich jak:

* Co chcielibyśmy wnieść nowego do naszego domu

* Jakie będę wykonywać czynności w czasie wolnym od pracy?

* Jakie inne marzenia chcielibyśmy tu spełnić?

* Co zrobić, aby dom był przytulny?

* O jakich wspomnieniach będąc u mnie znajomi będą myśleć?