Moda na surowe, bezuczuciowe i wolne od dekoracyjnych tkanin odchodzi powoli do lamusa. Coraz więcej osób zaczyna się decydować na dekoracyjne poduchy czy też tapicerowane meble. Warto w takiej sytuacji zastanowić się jakiego rodzaju materiały są aktualnie modne i w jaki sposób powinno się je wybrać. Jeżeli zależy Ci na udekorowaniu swojego wnętrza i chcesz się do tego posłużyć tkaninami dekoracyjnymi to warto abyś przeczytał ten artykuł w całości, ponieważ znajdziesz tutaj odpowiedź jak powinieneś stworzyć przytulny klimat.

Dekoracyjne tkaniny we wnętrzu

Tkaniny we wnętrzach w dzisiejszych czasach są wszechobecne. Najbardziej rzucają się w oczy dekoracje okienny pod postacią zasłon, firan oraz rolet. Nie wolno również zapominać o tapicerowanych meblach, narzutach na łoża, obrusach, ozdobnych poduszkach czy też pościeli. Coraz częściej jednak ponownie zaczęto stosować różnego rodzaju tkaniny, które są używane jako dekoracja ścienna i je to dla wielu osób świetna alternatywa dla tapety czy też farby. Sama obecność różnego rodzaju tkanin nie powinna ograniczać się tylko i wyłącznie do takich powierzchni jak salon, sypialnia czy też dziecięcy pokój. W dzisiejszych czasach można już spokojnie zobaczyć, że znajdują się one już również w salonie kąpielowym czy też kuchni.

Warto też zwracać uwagę na fakt, że tkaniny to bardzo efektowne narzędzie, które pozwala na uzyskanie niesamowitego efektu szybkiego i jakby nie patrzeć bardzo taniego liftingu wnętrza. Pokrowce na meble, niecodzienne poduchy czy też narzuta w niezwykłym odcieniu są w stanie nadać wnętrzu całkowicie innego wyrazu niż było to dotychczas i w zasadzie nie ma również żadnej potrzeby, albo zmieniać ją całościowo.

Dekoracje z oknami w tle

Zasłony oraz rolety to jakby nie patrzeć standard w dzisiejszych czasach i nie można sobie wyobrazić wnętrza bez nich, zwłaszcza jeżeli jest ono zaaranżowane jako wnętrze klasyczne. Jakby nie patrzeć to nie można w domu prowansalskim czy też zaaranżowanym w stylu angielskim spotkać okna, które byłoby pozbawione dekoracyjnych tkanin. Tkaniny w urządzaniu wnętrz mają to do siebie, że nie pełnią jedynie roli dekoracyjnej, gdyż są również odpowiedzialne za regulowanie ilości światła w pomieszczeniu, a przy tym mają spore znaczenie jeżeli chodzi o akustykę w całym pomieszczeniu, jednak najbardziej istotną kwestią jest fakt, że odpowiadają one za budowanie eleganckiego i bardzo przytulnego klimatu w całym wnętrzu.

Zależnie od tego jaką stylistykę przyjmuje dane wnętrze można wybrać nie tylko wzornictwo tkanin okiennych, ale również samą tkaninę. Klasyczne wnętrza mogą zostać podkreślone poprzez aksamit oraz welur, a tak spychane na bok przez wiele osób klimaty skandynawskie w zasadzie od wielu lat prowadzą flirt z bawełną i lnem.

Jeśli zaś chodzi o kwestię kolorystyczną to w zasadzie niezmienną i bardzo mocną pozycję będzie posiadały tutaj uniwersalny kolory takie jak biały, czarny czy też szary. Musicie jednak zdawać sobie sprawę z tego faktu, że dekoracja okienna nie musi być krzykliwa, mocna, pstrokata, ozdobna i intensywna, aby zwracała uwagę wszystkich zebranych osób w danym pomieszczeniu. Zamiast zastosować różnokolorowe, intensywne wzory kwiatowe wato jest dokładnie pomyśleć o delikatniejszych i znacznie bardziej szlachetnych tkaninach, dzięki którym będzie można dodatkowo ozdobić dekoracyjne taśmy i chwosty.

Tapicerowane meble

Jeśli zaś chodzi stylistykę, którą można znaleźć na na obiciowych tkaninach to w zasadzie można odnieść wrażenie, że moda na wzorzyste i nieco bardziej barokowe obicia odchodzi powoli w cień, ponieważ są to materiały, które zaczynają się nudzić domownikom i to bardzo szybkom. W zasadzie na ich miejscu znalazły się świetne pod względem gatunkowym i niezwykle gładki tkaniny oraz materiały udekorowane w bardzo delikatny sposób przy pomocy geometrycznych i florystycznych wzorów.

Trzeba pamiętać, że obiciowe tkaniny mebli muszą być dopasowane do dekoracji, które już znajdują się we wnętrzu oraz do kolorów dywanu, podłogi i ścian, dzięki czemu będzie można uzyskać ostatecznie spójny pod względem stylistycznym efekt.

Nie można też zapomnieć o tym, że tapicerowanie nie należy do form wykończenia, z którymi dobrze będą współgrać tylko antyki. Możecie również zdecydować się na obicie takiego mebla, który wyszedł z masowej produkcji, dzięki czemu będziecie w stanie otrzymać indywidualny charakter i zobaczycie sami, że otrzymaliście naprawdę coś fantastycznego i niezwykle wyglądającego, a w zasadzie koszta tego nie były zbyt wysokie. Coraz częściej można się spotkać z tym, że wiele osób decyduje się na tapicerowanie mebli z lat 60 oraz 70. Pomysłowa, nowa tapicerka jest w stanie ocalić tego typu meble w wielu przypadkach przed zapomnieniem i wyrzuceniem na śmietnik.

Nie tylko walory dekoracyjne są istotą tkanin obiciowych, ale również ich jakość, a jakby nie patrzeć to musi być ona wysoka, gdyż będzie sprzyjała codziennemu i bezpośredniemu użytkowaniu przez domowników. W takiej sytuacji powinniście podpytać tapicera o to jak prezentują się wyniki testów konkretnej tkaniny jeżeli chodzi o jej ścieralność, straty barwy, supełkowanie czy też odporność na zaciąganie. Podczas wybierania tkaniny obiciowej, która jest tkana to skup się na jej splocie. Jeżeli będzie on bardziej gęsty to sam materiał również będzie znacznie wytrzymalszy.