Oświetlenie jadalni odgrywa równie istotną rolę w aranżacji wnętrza, jak odpowiednio dobrane umeblowanie, tekstylia czy dekoracje wynikające z konkretnej stylizacji. Kwestia, jak wybrać i zaplanować optymalne oświetlenie do jadalni zależy od kilku podstawowych czynników. Oprócz estetyki, w jakiej zaaranżowana jest jadalnia, ważnym czynnikiem determinującym wybór oświetlenia jest wielkość pomieszczenia, usytuowania w osobnym pomieszczeniu lub jako wydzielona część kuchni czy salonu oraz bliskość okien, a tym samym ekspozycja na światło dzienne. Nowoczesne oświetlenie do jadalni to bardzo często zestaw odpowiednio dobranych lamp i kinkietów, które nie tylko oświetlają stół oraz istotne punkty pomieszczenia, ale również są źródłem światła wybranej barwy. Ciepłe, przyjazne światło wpływa pozytywnie na nastrój i dobre samopoczucie, w związku z czym odpowiednio dobrane oświetlenie do jadalni jest kwestią kluczową z różnych, nie tylko logistycznych względów.

Oświetlenie jadalni o prostej, nowoczesnej stylistyce

Nowoczesne oświetlenie do jadalni to przede wszystkim wybór odpowiedniego rodzaju oświetlenia stołu. Aby osiągnąć odpowiedni efekt bardzo często obecnie stosuje się nie jedną, ale dwie lub trzy lampy główne oświetlające stół. Dzięki temu nawet dużych rozmiarów stół jest w jednakowym stopniu oświetlony na całej powierzchni. Rodzaj, kolorystyka oraz materiał, z którego wykonane są klosze lamp zależy od stylu, w jakim urządzona jest jadalnia. Proste, metalowe klosze dobrze prezentują się w nowoczesnym, urządzonym w stylów industrialnym, często minimalistycznym wnętrzu. W tym wypadku role bocznych, tworzących przytłumione światło lamp bocznych mogą pełnić zamontowane na ścianie lub punktowe żarówki lub kinkiety o prostych kształtach.

Tradycyjna jadalnia i wybór oświetlenia

Oświetlenie do jadalni urządzonej w tradycyjnym, klasycznym stylu oraz jego pochodnych to przede wszystkim wybór efektownej, zdobionej lampy głównej oświetlającej środek stołu. Klosz wykonany najczęściej ze szkła lub połączonych ze sobą kryształowych zawieszek zwykle jest dosyć duży, dlatego w takim wypadku rezygnuje się z dodatkowego oświetlenia stołu lub wykorzystuje proste, szklane lampy oświetlające krańce stołu. Tego typu oświetlenie jadalni wykorzystuje się niekiedy w bardziej nowoczesnych, przestrzennych wnętrzach urządzonych z wykorzystaniem wykonanych artystycznie mebli prezentujących oryginalny design.