Jeżeli odnawiamy okna to musimy je następnie pomalować  po usunięciu farby. nie jest to trudne lecz czasem czasochłonne jeżeli okno było bardzo zniszczone, a my chcemy go ładnie wymalować. Ale wszystko da się zrobić jeżeli tylko mamy na to ochotę.

 

Do malowania okien wybierzmy ładny dzień, by można je pozostawić otwarte do wyschnięcia. Zaczynajmy zawsze od tych samych części, które stykają się z ramą okienną, by wyschły najszybciej. krople farby, które niechcący upadły na szkło usuwamy po wyschnięciu ostrzem noża rzemieśliczego. Stosujemy pędzel dobrej jakości, z długim włosem dobrze docierającym w każde miejsce dzięki czemu łatwiej malować zwłaszcza trudne naroża.

Narzędzia i materiały do malowania okna:

* osłona na okno lub taśma maskująca

* niewielki pędzel

* emalia lub farba satynowa

1. Zasłońmy okna taśmą maskującą o małej przyczepności tak, by widoczne było kilka milimetrów szkła. Powierzchnię tę należy pomalować, ponieważ dzięki temu tworzy się warstwa uszczelniająca pomiędzy ramą okienną a szybą. Nie zapomnijmy o usunięciu taśmy przed całkowitym wyschnięciem farby, ponieważ w przeciwnym razie uszkodzimy pomalowaną powierzchnię.

2. Możemy też użyć plastikowej osłony na okno, którą należy trzymać przy ramie okiennej podczas malowania.

Do malowania tego typu okien są najlepsze  emalie alkidowe, które wykazują zdecydowanie wyższą trwałość np. od farb akrylowych. ja bym poleciła emalie  Everal High Gloss, która jest o wysokim połysku i bardzo ładnie i estetycznie potem wygląda. Powierzchnia, która jest pomalowana tą substancją jest potem odporna na działanie wody, uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki atmosferyczne i nie tylko. Emulsja ta jest rewelacyjna pod względem kolorystyki a także długiego efektu na dłuższy czas.