Urządzanie pokoju dla młodej dziewczyny to nie lada wyzwanie. Licealistka ma zupełnie inne potrzeby niż młodsze dziecko… a na dodatek ma własne zdanie! Jak powinien wyglądać idealny pokój dla licealistki?

Pokój licealistki – enklawa prywatności

Tym, co najczęściej pojawia się w oczekiwaniach nastolatków wobec aranżacji ich pokoju, jest potrzeba własnej przestrzeni, do której nikt inny nie będzie miał wstępu. I choć rodzic może czuć obawy przed tym, że dziecko się odizoluje, to warto jednak dać nastolatce jej własne miejsce w domu, urządzone zgodnie z jej potrzebami i uwzględniające jej gust.

Z tego powodu postaraj się, żeby pokój licealistki był jak najbardziej niezależny od reszty mieszkania. Co to oznacza? Jeśli mieszkacie w domu jednorodzinnym i macie taką możliwość, wybierzcie spory pokój z własną łazienką. Natomiast w mieszkaniu poczucie osobnej przestrzeni możecie stworzyć dbając o to, by w pokoju nastolatki mieściły się wszystkie jej rzeczy – żeby nie musiała korzystać np. ze wspólnej szafy lub garderoby w innym pokoju – oraz o to, by aranżacja pokoju pozwalała na swobodne spotykanie się z koleżankami, bez konieczności zajmowania do salonu. Takiemu rozwiązaniu sprzyja podział pokoju na strefy i wykorzystanie mebli takich jak rozkładane lub nie – sofy dwuosobowe.

Strefy funkcjonalne w pokoju nastolatki

Planując aranżację pokoju dla licealistki, dobrze jest zacząć od podzielenia pomieszczenia na strefy funkcjonalne. Najważniejsze to:

  • strefa nauki,
  • strefa snu i odpoczynku,
  • strefa mody i urody,
  • przestrzeń do spotkań towarzyskich.

Pierwsze dwie strefy – nauki i odpoczynku – powinny być jak najbardziej oddalone od siebie i najlepiej, by w ogóle się nie przenikały. Pomoże to dziecku skupić się na nauce bez kuszącego sąsiedztwa łóżka, a po skończonym dniu zrelaksować się z dala od widoku szkolnych podręczników. Pozostałe dwie strefy mogą łączyć się z innymi lub wręcz wynikać z przekształcania innych stref.

Sofy dwuosobowe, pufy, lustra i inne ważne elementy

Dobrym sposobem na połączenie strefy relaksu z towarzyską jest np. ustawienie małego stolika kawowego przy łóżku i kilku puf. Pozwoli to nastolatce wygodnie spędzać czas z koleżankami, a w razie potrzeby także stworzyć więcej otwartej przestrzeni – wystarczy odstawić mniejsze meble. W większym pokoju warto też postawić niewielką sofę dwuosobową – to da nastolatkom namiastkę własnego salonu i więcej swobody.

Przestrzeń na tak ważne dla nastolatek dbanie o swój wygląd można połączyć częściowo ze strefą do nauki. Wystarczy, by nad biurkiem pojawiło się duże lustro – w ciągu dnia przysłonięte np. ładną tkaniną – które szybko pozwoli zmienić biurko w toaletkę. Lustro warto też zamontować na całej wysokości drzwi szafy, żeby licealistka mogła się wygodnie przejrzeć przed wyjściem.

W przestrzeni każdego nastolatka nie może też zabraknąć pudełek do przechowywania oraz miejsca na ścianie, które pozwoli na wyrażanie swoich pasji. Jeśli nie chcesz, żeby córka przyklejała plakaty bezpośrednio do tapety czy farby, przygotuj dużą tablicę korkową albo bardzo modną ramę ze sznurków. Wystarczy duża, drewniana rama do obrazu, kilka gwoździ i zwykły sznurek. Zaczepiając go o wbite w ramę gwoździki, rozciągnij sznurek w kształt kratki wypełniającej całą przestrzeń ramy. Do takiej sznurkowej tablicy można przypinać plakaty, zdjęcia, pocztówki i inne drobiazgi za pomocą spinaczy!

Kolory pasujące do pokoju nastolatki

Często zdarza się, że nastolatki proszą o pokój w ich ulubionym kolorze. Pamiętaj jednak, że intensywne barwy szybko męczą wzrok i jeszcze szybciej się… nudzą. Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie neutralnych barw – bieli i szarości, a wybranego przez licealistkę koloru tylko na jednej ze ścian. Dla barw takich jak niebieski, zielony czy fioletowy, najlepsza będzie ściana przy łóżku – działają one kojąco i sprzyjają wysypianiu się. Kolory żółty, czerwony i pomarańczowy, mogą znaleźć się na ścianie nad biurkiem, bo pobudzają i dodają energii, tak potrzebnej podczas odrabiania zadań domowych.