Dla kogo dom z poddaszem użytkowym będzie najlepszym rozwiązaniem? Nie tylko dla młodego małżeństwa, które marzy o własnych czterech kątach, czy dla rodziny z dziećmi, lecz także dla wszystkich szukających otwartej, spokojnej przestrzeni do pracy lub wypoczynku. Zanim zdecydujesz się na gotowy projekt domu z poddaszem, poznaj plusy takiego rozwiązania oraz na co należy zwrócić uwagę w trakcie budowy, aby poddasze nie przysparzało problemów w przyszłości.

Domy z poddaszem użytkowym cieszą się popularnością wśród inwestorów ze względu na to, że rozwiązanie to pasuje do różnych stylów – zarówno do nowoczesnego budynku o prostej bryle, jak i do klasycznego. Dodatkowym elementem, który podnosi atrakcyjność projektów z poddaszem, są loggie i balkony – zapewniają piękne widoki na ogród i okolicę.

A może i Ty wybierzesz projekt domu z poddaszem użytkowym? Bądź świadomym inwestorem, poznaj korzyści budynków z poddaszem oraz ewentualne trudności związane z ich budową.

Projekty domów z poddaszem użytkowym – zalety

Oprócz wyraźnego podziału na strefy: dzienną na parterze i nocną na wyższej kondygnacji, dom z poddaszem zaoferuje Twojej rodzinie także:

  • niższe koszty budowy – w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni użytkowej budynku, w porównaniu np. z domami piętrowymi;
  • pełne wykorzystanie niedużej powierzchni działki – dom z poddaszem zajmuje mniej miejsca niż dom parterowy o identycznej powierzchni użytkowej. Dodatkowe piętro, czyli poddasze, nie uszczupla przestrzeni parceli i dzięki temu możesz cieszyć się np. większym ogrodem;
  • podział robót budowlanych na etapy – rozplanujesz inwestycję na kilka faz w zależności od dostępnych środków, dzięki czemu koszty budowy domu będziesz mieć pod kontrolą;
  • swoboda aranżacji – otwarta przestrzeń poddasza idealnie nadaje się na sypialnię, gabinet, garderobę czy pokój dziecięcy. Skosy dodają wyjątkowego charakteru i pozwalają zaprojektować oryginalne wnętrza.

Projekty domów z poddaszem użytkowym – na co zwrócić uwagę

O ile dom z poddaszem ma wiele zalet, o tyle należy pamiętać, że budowa samego poddasza może nastręczać trudności. Jakie kwestie dobrze jest przemyśleć przy decydowaniu się na poddasze?

  • Straty ciepła – nawet ¼ utraconego ciepła ucieka przez źle izolowane poddasze. Warto więc pomyśleć o energooszczędnych oknach dachowych i dodatkowej warstwie wełny mineralnej.
  • Dach – jeśli zdecydujesz się na projekt domu z dachem czterospadowym, musisz liczyć się z bardzo ograniczoną powierzchnią użytkową na poddaszu. Lepszym rozwiązaniem, dającym więcej miejsca do aranżacji, są dachy dwuspadowe lub mansardowe (czyli składające się z dwóch kondygnacji, przy czym każda z nich ma inny kąt nachylenia).
  • Oświetlenie – poddasze będzie dobrze doświetlone naturalnym światłem, jeżeli zadbasz o umiejscowienie szczytowych okien po najbardziej nasłonecznionych stronach.
  • Skosy – dla niektórych inwestorów obecność skosów na poddaszu może stanowić wyzwanie aranżacyjne. Na to, jak trudne ono będzie, wpływa liczba połaci dachu. Im ich więcej, tym nie tylko droższy w wykonaniu dach, ale również więcej skosów. Ściany szczytowe dachu dwuspadowego są pozbawione skosów i dlatego bez większych problemów je zaaranżujesz.

Czy przewidujesz poddasze w swoim przyszłym domu?

Wiesz już najważniejsze rzeczy związane z postawieniem domu z poddaszem. Zanim wybierzesz swój projekt, zobacz też inne domy. Może przypadnie Ci do gustu piętrowa Honorata, nowoczesna Elsa lub energooszczędny Dariusz? Ponad 700 gotowych projektów domów znajdziesz w pracowni architektonicznej Dobre Domy. Spełnij już dziś swoje marzenia o własnych czterech kątach.