Kominki kiedyś z epoki wiktoriańskiej lub innej mają często kafelkowe tło wstawiane wewnątrz żeliwnych wkładów. Jeżeli kolory tych kafli nam nie odpowiadają, wówczas można je pomalować na bardziej neutralny kolor. A zaś aby dopasować używany kominek należy przy sobie mieć wymiary istniejącego otworu, aby być pewnym, że będzie do niego pasował. Jeżeli chcemy aby wyglądał oryginalnie to wystarczy wybrać styl odpowiedni do wieku zamieszkanego budynku. Stylowe kominki z lat dwudziestych i trzydziestych, których kafelki mają często ponure kolory, możemy pomalować kominki na kolor neutralny sprawiając, że będą mniej rzucać się w oczy.

Narzędzia i materiały potrzebne do wykonania malowania kominka

* zmywacz do kafli ( detergent i szmatka)

* podkład do kafli

* specjalna farba do kafli

* dwa małe wałki i tacki

* taśma maskująca o małej przyczepności

* wodoodporny papier ścierny

Jak pomalować kominek?

1. Wyczyśćmy starannie kafle, usuwając wszystkie ślady zabrudzenia lub tłuszczu. Przysłońmy taśmą kafle, które nie będą malowane.

2. Wykorzystując wałek, nałóżmy cienką warstwę podkładu o kafelków, unikając jego skapywania. Pozostawmy do wyschnięcia. Jeżeli wzór lub kolor nie zostały dokładnie przykryte, nałóżmy druga warstwę podkładu.

3. Przeszlifujmy lekko wodoodpornym papierem ściernym. Wałkiem piankowym nałóżmy pierwszą warstwę farby i pozostawmy do wyschnięcia. Przed nałożeniem drugiej warstwy, ponownie lekko przeszlifujmy wodoodpornym papierem ściernym.

Gdy chcemy dopasować używany kominek do naszego otworu, najpierw upewnij się, ze kupowany kominek jest kompletny. Zdecydujmy, jaki materiał należy zastosować na palenisko, by pasował do wybranej przez nas zabudowy. Jeżeli wybierzemy zabudowę drewnianą, musimy znaleźć do niego odpowiedni żeliwny wkład.

Malowanie kominka

Narzędzia i materiały potrzebne do dopasowania używanego kominka

* przebijak do cegły

* drewniany młotek

*  zaprawa murarska

* elektryczna wiertarka

* wkrętak

* gips wykończeniowy

* kielnia tynkarska

* sztywna szczotka

* poziomica

* papier ścierny

* emulsja i pędzel.

Dopasowywanie kominka używanego

1. Usuńmy istniejące palenisko. Jeżeli jest to beton, pokruszmy go przecinakiem do cegieł, w przypadku kafli, użyjmy dłuta do ich podważenia. Wymieszajmy zaprawę i wyłóżmy palenisko. Grubość nowego paleniska ustalmy wykorzystując w charakterze wskaźnika głębokości kawałek ponacinanego drewna.

2. Wykorzystując drewniany młotek oraz korzystając z poziomicy połóżmy materiał nowego paleniska na miejscu i mocno dociśnijmy. Pozostawmy zaprawę do zastygnięcia. Oznaczmy miejsce nowego kominka, pośrodku wlotu komina. Zamontujmy wysokość wąsów mocujących i wykorzystajmy przecinak do cegieł do usunięcia tynku wokół miejsc mocowania. Wykonajmy otwory wiertłem widynowym, wpasujmy kołki i przykręcimy kominek wkrętami.

3. Kielnią tynkarską nałóżmy mieszankę gipsu wykończeniowego na mocowania, ale przed wyrównaniem gipsu zwilżoną kielnią, pozwólmy mu nieco stwardnieć. Przeszlifuj, a następnie pomaluj na wybrany kolor.

Dopasowywanie używanego kominka

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWymiana kominka.
Następny artykułProfile gipsowe