Narzędzia podczas remontu są bardzo ważnym elementem, ponieważ gdy nie będziemy odpowiednio przygotowani do danej pracy, to niestety nie zrobimy dobrze tego co zaplanowaliśmy i w takim czasie jakim chcieliśmy. 

 

Narzędzia, które należy przygotować przed tapetowaniem: 

* stół do tapetowani

* szczotka tapicerska

* pędzle do kleju

* pionowy sznurkowy

* wałek do spoin

* wytwornica pary

* nożyczki dekoratorskie

* klej.

Stół do tapetowania najlepiej lekki, składany są tanie i bardzo ułatwiają tapetowanie ponieważ są szerokie od rolki tapety i dostatecznie długie, by nałożyć klej bez jej pofałdowania.

Szczotka tapicerska jest najlepsza szeroka cienka stosowana najczęściej wykorzystywana do wygładzania tapety położonej na ścianie.

Pędzel do kleju najlepszy pędzel duży z włosiem z włókna syntetycznego stosowany do rozprowadzenia kleju po tapecie. Warto zaopatrzyć się w pędzel, który ma na trzonku plastikowy haczyk, dzięki któremu pędzel nie wpada do kleju i nie brudzi wszystkiego.

Pion sznurkowy jest to ciężarek zwisający ze sznurka, umożliwiający idealnie zaznaczenie pionowej linii. Można również kupić wersję zawierająca zbiornik z kredą, gdzie sznurek pokrywa się kredą i po naciągnięciu go i puszczeniu zaznaczymy na ścianie równą linię.

Wałek do spoimy to małe narzędzie ma obracający się wałek, który przejeżdża się w miejscu połączenia dwóch pasków tapet, co pozwala uzyskać płaską spoinę.

Wytwornica spoimy to elektryczna maszyna, którą można kupić albo wypożyczyć. Przydatna jest do zdzierania tapet z dużych powierzchni. Wypełniona wodą, podgrzewaną do punktu wrzenia. Para wędruje gumową lub plastikową rurką do płytki, która przystawia się do ściany, para dostaje się pod tapetę i rozpuszcza klej.

Nożyczki dekoratorskie są to nożyczki o długich ostrzach do równego cięcia tapety. Mają ostre końce stosowane do zaginania tapet w miejscu, w którym mają być przecięte.

Klej do tapet sprzedawany jest w postaci gotowej mieszanki lub w proszku. Można także kupić specjalny klej w tubkach do marginesów, przydatny do przyklejania krawędzi tapet zwłaszcza przy tapetowaniu narożników.