Jeżeli zdecydujemy się na wstawienie funkcjonalnego kominka do wlotu komina, który został zasłoniety lub jest nieczynny, ważne jest uzyskanie fachowej porady.Będziemy musieli sprawdzić, czy w przewodzie kominowym nie ma żadnych przeszkód, oraz upewnić się, że jego ogniotrwałe obłożenie pozostało nienaruszone. Komin, który był używany przez kilka lta, na pewno będzie wymagał przeczyszczenia. Prostym testem pozwalającym sprawdzić jego drożność czyli usuwanie dymu jest przytrzymanie otwartego ognia przy otworze – płomień powinien w zauważalny sposób być wyciągany do góry. Jeżeli płomień się rozpryskuje lub gaśnie, oznacza to brak tlenu spowodowany często zablokowaniu kanału komina. Jeżeli nasz komin i jego przewód działają prawidłowo, możemy się zastanowić, jaki rodzaj opalania chcemy instalować. Często jest wybierany płomień gazowy. W wielu miastach istnieje zakaz dymienia oznaczający, że jednym węglem, który może byc spalany otwartym ogniem jest jego droga, bezdymna odmiana. Jeżeli mieszkamy na terenie, na którym nie ma zakazu dymieni, najbardziej atrakcyjnym jest ogień uzyskany z spalania drewna lub wegla, ponieważ przy tym spalaniu można uzyskać dźwięki i zapachy bardzo zmysłowe.

 

Odnawianie żeliwnych zasuw kominowych i rusztów to nie taka łatwa sprawa ale da sie zrobić.

Narzędzia i materiały, które potrzebujemy do tego to:

* chemiczny środek czyszczący w postaci żelu lub pasty

* stary pędzel

* mocne gumowe rękawice

* drobna wełna druciana

* sztywna szczotka druciana

* środek do polerowania

* miękkie szmatki

1. Stosując się do wskazówek producenta, nałóżmy grubą warstwę środka czyszczacego. wykorzystując stary pędzel do wprowadzenia środka do wszystkich szczelin.

2. Gdy farba zacznie puchnąć i pęcznieć, usuńmy ją za pomocą skrobaka, uważając aby nie wyżłobić lub zarysować powierzchni.

3. W razie potrzeby ponownie zastosowujemy środek czyszczący- usuńmy wszystkie uporczywe ślady farby zmoczoną w zmywaczu drobną wełną drucianą.

4. Następnie oczyścijmy kominek z całej rdzy. Najpierw usuńmy wszystkie łuski rdzy i korozji, używając do tego celu sztywnej drucianej szczotki.

5. Pomalujmy środkiem antykorozyjnym, który zapobiega tworzeniu się nowych korozji. Odczekajmy zalecany czas a następnie wyczyścićmy za pomocą drobnej wełny drucianej.

6. W celu otrzymania charakterystycznego dla żeliwa wykończenia, nałóżmy środek do polerowania rusztów.

7. Gdy środek wyschnie, wypoleruj ruszt miękką szmatką, aż do uzyskania grafitowego połysku.