Drewniany parapet jest zwykle pierwszym elementem okna wymagający reperacji. Przyczyną tak szybkiego zużycia jest deszcz, który odbijając się od szyb, najczęściej  spływa na parapet. Gromadząca się woda może powodować łuszczenie się farby oraz kruszenie i muroszenie drewna. Z uwagi na to, że parapety wystają ze ściany, są również narażone na uszkodzenia mechaniczne. Dotyczy to także parapetów cementowych i kamiennych.

Często jak parapet jest drewniany gnije on inaczej murszoni się, można to rozpoznać że drewno jest ciemniejsze i staje się miększe, a kawałki często odpadają. Z tym problemem łatwo się uporać. Niestety inaczej jest z suchym murszem, który rozpoznajemy po pojawieniu się białych pasem i zapachu stęchlizny, a usunięcie którego wymaga interwencji profesjonalisty. Jeśli zniszczenia nie są tak poważne, żeby wymienić cały parapet na nowy, warto podjąć wyzwanie. Trzeba zacząć od usunięcia ostrym dłutem uszkodzonego fragmentu tak, by pozostało tylko zdrowe, suche drewno. Jeśli znajdzie taka potrzeba, możesz wysuszyć je strumieniem gorącego powietrza. Pomaluj drewno konserwantem do surowego drewna i pozostaw do wyschnięcia. W ten sposób przygotujesz powierzchnię do nałożenia warstwy masy szpachlowej. Mimo, że środek twardnieje pozostaje na tyle elastyczny, by pracował wraz z drewnem, gdy zmienia ono objętość pod wpływem temperatury i wilgotności. Masę szpachlową należy nanieść nożem lub szpachelką i pozostawić do wyschnięcia. W przypadku większych zniszczeń konieczne może okazać się nałożenie dwóch, a nawet trzech warstw. Gdy masa szpachlowa wyschnie, powierzchnię można oszlifować, a następnie pomalować tak, jak reszta okna, najlepiej jest pomalować całą ramę okienną. Niektóre zestawy do naprawy spróchniałego drewna zawierają pałeczki lub tabletki, które umieszcza się w nawierconych otworach w pobliżu naprawionej powierzchni, aby zapobiec dalszemu próchnieniu. Otwory należy zamaskować podczas wypełniania naprawionego obszaru masą szpachlową.

Opisane metody nie mogą być stosowane w przypadku suchego murszu, który może wystąpić zarówno na elementach kamiennych, jak i drewnianych. W takiej sytuacji wszystkie elementy drewniane należy usunąć,a  oczyszczony obszar musi być zdezynfekowany przez profesjonalną firmę.

Jeżeli uszkodzeniu uległa tylko część parapetu, być może uda się ją odciąć i zastąpić nowym fragmentem przymocowanym za pomocą wkrętów i kleju.  Jednakże nie zawsze łatwo jest osiągnąć dobry efekt. Wymiana całego parapetu okiennego jest prostsza, niż by się to wydawało i można ją wykonać bez wyjmowania futryny.

Zacznij od wyjęcia skrzydeł okiennych, a z okien nie otwieranych wyjmij szyby. Wyjmij podokiennik wewnętrzny, a następnie przetnij piłą parapet zewnętrzny tak blisko węgaru, jak się tylko da. Usuń wyciętą część, a następnie przepiłuj połączenia czopowe między węgarami i końcami parapetu, aby je usunąć. Oczyść odsłonięty fragment muru i osusz go, jeśli to konieczne. Wytnij nowy parapet o odpowiedniej długości i jeśli to konieczne, podetnij końce tak, by zmieścił się między węgarami. Zagruntuj parapet i końce węgarów i pozostaw do wyschnięcia. Ułóż parapet na warstwie zaprawy murarskiej, wbij drewniane kliny pod węgary, a następnie wkręć pod kątem śruby z łbem wpuszczonym, tak by przechodziły przez węgary i parapet.

Naklej kawałki drewna, aby zakryć wszelkie szczeliny między parapetem a węgarami , jeśli będzie taka potrzeba, dodaj u dołu więcej zaprawy murarskiej.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWymiana szyb okiennych.
Następny artykułDopasowanie drzwi.