Wymiana szyby okiennej należy do często wykonywanych napraw. Warto więc nauczyć się jej. Czynność ta w przypadku zwykłej szyby okiennej jest dość prosta, natomiast szyby w oknie ze szprosem nieco skomplikowana. Jednak wszystko można wykonać, jeżeli tylko się chce.  W większości okien wykorzystywane są szyby ze szkła produkowanego metodą float, o grubości 4 mm. chociaż w mniejszych  skrzydłach można spotkać o grubości 3 mm, w w większych o grubości 6 mm lub grubsze. Duże szyby okienne i szyby w miejscach podatnych na uszkodzenia , takich jak drzwi lub szyby znajdujące się bardzo nisko, najprawdopodobniej wykonywane są ze szkła o zwiększonej wytrzymałości, może to być szkło hartowane, które jest odporne i po stłuczeniu się  rozpada na małe kawałeczki o nieostrych krawędziach.

Pierwszym krokiem jest usunięcie zbitej szyby, należy to robić w rękawicach ochronnych. Opakuj zbitą szybę w gazetę lub kartonowe pudło i wyrzuć je w bezpiecznym miejscu, być może sprzedawca szyb ma odpwiedni pojemnik na takie produkty do recyklingu szkła. Do usunięcia resztek kitu, jeżeli to była szyba w drewnianych obiciach, najlepiej użyć dłuto. Do tego należy usunąć gwoździe zbędne.

Długość i szerokość otworu należy zmierzyć w kilku miejscach. Potrzebna będzie szyba o 3 mm mniejsza niż otwór. W razie wątpliwości wytnij szablon z kartonu i zabierz go do szklarza. Kup także małe gwoździki i trochę kitu, jeżeli była to okiennica drewniana.

Mocowanie nowej szyby.

Upewnij się, że szyba, którą kupiłeś, nie ma żadnej skazy i odstaw ją w bezpieczne miejsce. Weź nie wielką ilość kitu i ugniataj ją w palcach, aż stanie się plastyczny, jeżeli będzie się lepił w palce to zawiń go do gazety , aby oczyścić nadmiar tłuszczu. Gdy kit stanie się elastyczny należy go umieścić kciukiem wzdłuż krawędzi ramy okiennej. Umieść następnie szkło na miejscu i unieruchom je, uszczelniając wetkniętymi po bokach zapałkami, a następnie przyciśnij szybę, aż kit zacznie wychodzić po bokach. Wbij gwoździki, prowadząc trzonek młotka wzdłuż powierzchni szyby. Usuń nadmiar kitu, który dostał się do środka okna. Na zakończenie dodaj kit na zewnętrznej stronie okna, stosując tą samą metodę. Weź nóż o ostrym ostrzu i wyrównaj kit. Odczekaj około 14 dni, aby wysechł dokładnie i dopiero pomaluj go.