Popularność klimatyzacji w ostatnich latach znacznie się zwiększyła, m.in. na skutek systematycznie rosnących temperatur powietrza, ale i spadków cen tego urządzenia. Coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji i staje przed wyborem – klimatyzator przenośny czy stacjonarny? Sprawdźmy, które rozwiązanie jest lepsze?

Na rynku dostępne są dwa typy klimatyzacji, które różnią się między sobą sposobem montażu, wydajnością i skutecznością chłodzenia oraz ceną. Są to klimatyzatory przenośne i stacjonarne.

Większa mobilność, mniejsza skuteczność, czyli klimatyzator przenośny

Przenośny klimatyzator nie wymaga specjalistycznego montażu i mocowania do ściany, a dzięki swojej budowie jest w pełni mobilny. Nie musimy wybierać pomieszczenia, w którym ma pracować, ponieważ bez trudu można go w każdej chwili przenieść w dowolne miejsce. Przekłada się to na niższą, niż w przypadku klimatyzatora stacjonarnego, cenę.

Klimatyzacja przenośna jest jednak znacznie mniej wydajna i efektywna. Aby uzyskać odpowiedni poziom schłodzenia pomieszczenia, musimy zwiększyć moc klimatyzatora. To z kolei przekłada się na większe zużycie prądu i wyższe rachunki za energię elektryczną.

Klimatyzacja przenośna czy stacjonarna – które rozwiązanie jest lepsze?

Fot. Przed zakupem klimatyzacji warto zasięgnąć opinii fachowców, którzy wziąwszy pod uwagę nasze potrzeby i oczekiwania, pomogą dokonać właściwego wyboru.

Trzeba pamiętać, że klimatyzator przenośny musi znajdować się we wnętrzu, w którym jest okno. Konieczne jest bowiem umieszczenie w nim rury wyprowadzającej ciepłe powietrze z pomieszczenia. Przekłada się to na znaczny spadek wydajności klimatyzatora mobilnego.

Praca klimatyzacji przenośnej jest też dużo głośniejsza niż w przypadku klimatyzacji split czy multisplit. Hałas emitowany przez taki klimatyzator sięga 52-54 dB. Wynika to z konstrukcji urządzenia, w którym wszystkie elementy umieszczone są w jednej obudowie.

Chłodne, suche i czyste powietrze, czyli domowa klimatyzacja stacjonarna

Nowoczesna klimatyzacja w domu może służyć zarówno chłodzeniu, jak i ogrzaniu pomieszczeń. Ta ostatnia cecha jest szczególnie przydatna w okresie przejściowym, kiedy główne ogrzewanie jeszcze nie zostało uruchomione, a temperatury na zewnątrz spadły już do kilku stopni. Możliwości takie daje klimatyzacja stacjonarna split i klimatyzacja multisplit.

W przypadku tego rodzaju klimatyzacji urządzenie montowane jest na stałe, a jego wydajność jest znacznie wyższa niż klimatyzatorów mobilnych. Moc domowej klimatyzacji stacjonarnej jest większa. Dodatkowo dzięki budowie (dwie jednostki, jedna montowana wewnątrz, a druga na zewnątrz pomieszczenia) emitowany przez nią hałas jest niewielki i nieuciążliwy dla mieszkańców i otoczenia.

Niezwykle cenną zaletą klimatyzatorów stacjonarnych jest także to, że wyposażane są w różnego rodzaju filtry. Zatrzymują one nie tylko kurz i zanieczyszczenia, ale także niebezpieczne dla zdrowia bakterie, wirusy i grzyby. Decydując się na ten rodzaj klimatyzacji, zyskujemy więc nie tylko chłodne (lub ciepłe, w zależności od wybranej funkcji), ale też suche i czystsze, a przez to zdrowsze, powietrze.

Klimatyzator stacjonarny powinna montować specjalistyczna firma, jak: http://erco-lodz.pl/, która posiada odpowiednie umiejętności i certyfikaty. Jeśli chodzi o klimatyzację, cena z montażem zależy m.in. od producenta, klasy energetycznej i wydajności urządzenia, oferowanych przez nie funkcji oraz stopnia skomplikowania montażu i długości instalacji.

Idealny klimatyzator dla każdego może być czymś innym, a wybór powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb i preferencji. Zawsze jednak warto postawić na urządzenie wysokiej klasy, jak najbardziej wydajne, gwarantujące świeże i czyste powietrze. Jeśli mamy wątpliwości, jaki klimatyzator do domu wybrać, najlepiej zwrócić się o pomoc do specjalistów, jak firma Erco-Łódź, którzy z pewnością pomogą znaleźć najlepsze rozwiązanie.

undefined