Odnawianie bądź malowanie nowej, dopiero co wytynkowanej i zagruntowanej elewacji wymaga odpowiedniego przygotowania. Trzeba zebrać niezbędne narzędzia i akcesoria, czyli przede wszystkim farby i wałki. Potrzebne będą jednak również rusztowania fasadowe. Odpowiednie mogą być również kompresory, dzięki którym praca będzie wykonana znacznie szybciej. Warto zatem zastanowić się jaką metodę wybrać, aby osiągnąć najlepszy efekt. Istotne znaczenie będzie miał dobór materiałów, dlatego temu tematowi również poświęcimy odrobinę uwagi.
Dobór materiałów, czyli jaką farbę wybrać, aby elewacja nie wymagała częstego odnawiania
Niewątpliwie kluczowe znaczenie dla powodzenia prac związanych z odnawianiem czy pierwszym malowaniem elewacji ma odpowiedni dobór farby. Tu możliwości jest kilka, jednak należy wiedzieć, że zawsze kluczowe znaczenie ma jej dobór do rodzaju tynku. Zatem do akrylowego można wybrać akrylową, a do cementowego na bazie tego samego materiału. Niemniej jednak zawsze dobrym wyborem, niezależnie od rodzaju tynku jest farba silikonowa. Wykazuje bowiem największą odporność na zmienne warunki atmosferyczne, promieniowanie UV, w związku z czym można liczyć na to, że wybrany kolor nie stanie się mniej wyrazisty i nie zmieni swojego odcienia. Taka farba może również maskować rysy i mikropęknięcia, choć oczywiście te większe i tak będzie trzeba zagruntować. Szczególnym rodzajem farby jest termoizolacyjna. Nie przyciąga promieni słonecznych, w związku z czym latem w domu może być chłodniej. Farba silikonowa jest wysoce odporna na zanieczyszczenia, zatem częste mycie elewacji nie będzie konieczne.
Akcesoria pomocnicze: drabina, rusztowanie fasadowe, a może podest ruchomy?
Jeśli chodzi o dobór metody malowania, to należy zwrócić uwagę nie tylko na materiał, ale również akcesoria pomocnicze, wszak prace precyzyjne należy wykonywać w komfortowych warunkach. Dlatego drabina do malowania elewacji niekoniecznie będzie dobrym pomysłem. Oparcie jej o elewację ogranicza tempo prac, podobnie, jak konieczność jej regulowania. Z kolei podest ruchomy jest bardzo dobrym wyborem, pod warunkiem, że nie ma się ograniczonych środków, a inwestycja jest naprawdę duża. Bowiem spalinowe podesty ruchome zużywają sporo paliwa. Z kolei używanie elektrycznych na zewnątrz zwykle nie jest możliwe. Aby spaliny od razu nie zanieczyszczały dopiero co malowanej elewacji, najlepiej zdecydować się na rusztowanie fasadowe. Oczywiście jego rozłożenie wymaga czasu, jednak wprawna ekipa poradzi z nim sobie dość szybko. Dzięki niemu daną ścianę można pomalować bez przeszkód i w bezpiecznych warunkach. Niezależnie czy odnawia się elewację domu, kamienicy czy budynku firmowego to rusztowania fasadowe doskonale się do tego celu sprawdzają.
Oczyszczanie, osuszanie i gruntowanie ma znaczenie
Zanim przejdziemy do konkretnych metod malowania elewacji, zajmiemy się jeszcze jej przygotowaniem do tego zabiegu, które w obydwu przypadkach jest takie samo. Oczywiście najpierw trzeba osuszyć, oczyścić i zagruntować elewację. Ta ostatnia czynność jest istotna w przypadku stwierdzenia widocznych pęknięć. Bez niej farba nie przylegałaby odpowiednio do elewacji i mogłaby się kruszyć i odpadać.
Kompresorowe nakładanie farby czy rozwałkowywanie – co wybrać?
Zwykle potrzebne jest dwukrotne malowanie elewacji, niezależnie od metody. W przypadku kompresorowej liczy się czas wykonania. Jeśli to jest główne kryterium, a na elewacji nie wykonuje się dodatkowych zdobień w postaci pasków czy innych kształtów to w ten sposób można pomalować całą elewację. Oczywiście przed przystąpieniem do pracy trzeba odpowiednio zabezpieczyć stolarkę drzwiową i okienną. Potem już można przystąpić do dzieła. Malowanie całej elewacji wałkiem jest niezwykle czasochłonne, ale jak najbardziej możliwe. Trzeba jedynie pamiętać by malować ją pasami nachodzącymi na siebie od góry do dołu. Można również łączyć obydwie metody, zwłaszcza jeśli oprócz koloru dominującego na elewacji mają znaleźć się również zdobienia. Dzięki użyciu wałków można wykonać je bardzo precyzyjnie. Pomocne jest tutaj również stabilne stanowisko pracy, zatem odpowiednie rusztowanie fasadowe ma duże znaczenie.
Malowanie elewacji wymaga czasu i fachowej wiedzy. Trzeba je wykonywać w odpowiedniej temperaturze i przy odpowiedniej wilgotności powietrza. Dlatego tę pracę najlepiej powierzyć fachowcom, którzy dysponują profesjonalnym sprzętem, takim jak rusztowania fasadowe.