W domu łóżko zajmuje więcej miejsca niż jakiekolwiek inny mebel, oczywiście jeżeli jest to łóżko typowo sypialne a nie tapczan. Dlatego jego wygląd prezentuje całe wnętrze pokoju. To od Ciebie zależy jak styl pokoju chcesz mieć i jak będzie przykryte Twoje łoże czy kołdrą czy kapą wybór jest wyłącznie Twój. Tylko ty decydujesz czy wolisz coś w stylu angielskiego pokrycia łóżka za pomocą dwóch prześcieradeł i kocy czy też wybierzesz kołdrę i prześcieradło z gumką, przylegające płasko do powierzchni materaca.

Pokrycie materaca łóżkowego jest tak samo ważne jak sama pościel na kołdrze i poduszce czy jaśkach. Zatem trzeba zadać sobie pytanie jaka ta bielizna pościelowa ma być: gładka czy wzorzysta? Przykrycie łóżka jest najbardziej barwnym akcentem pokoju. Musisz wybrać kolor pościeli odpowiedni, aby dobrze harmonizował z bezpośrednim otoczeniem. Projektanci, przeważnie proponują dobierać kolory kontrastami, często wzór prześcieradła jest lustrzanym odbiciem dekoracji na poszwie czy poszewce. Mogą to też być zharmonizowane lub odmienne kolorystycznie wzory. Używaj wzorów geometrycznych lub pasiastych zawsze w taki sposób możemy prowizorycznie wydłużyć łóżko lub optycznie zmniejszyć.

Ładnie udekorowane łóżko

Dla osób, które pościel chowają w zakamarki w domu takie jak szafa czy skrzynia, polecam łóżko z samego materacu i bieliznę pościelową najzwyklejszą tylko na materac. Pościeli tak czy tak nikt nie będzie oglądał w dzień, tylko w nocy Ty do spania. Najlepszy jest materac japoński futon w pokrowcu z czystej bawełny. Narzucić na to wzorzysty materiał, aby się nie plamił i brudził. Do tego można udekorować go nie poduszkami tylko wałkami zrobione z jakiegoś koca, aby wyszedł efekt japońskich nagłówków do spania. Do przykrycia całego naszego materaca użyj najlepiej wtedy w pastelowych odcieniach nakrycie.

Futony i inne maty do spania, często zapewniają nam podwójną rolę, ponieważ mogą służyć jako kanapy. Niestety nie wszystkie kanapy posiadają tyle miejsca, aby pomieścić pościel, chyba że jesteś żeglarzem i tak potrafisz dobrze poskładać w kosteczkę pościel. Kanapy te droższe ładne już bez przykrycia często są nie ozdabiane żadną narzutą ale wtedy się bardzo brudzą i trudno je doczyścić. Więc tego typu wersalki można nakryć pikowaną narzutą elegancką a wieczorem może nam ona służyć zwłaszcza w sezonie letnim do spania.

Dekoracje do łóżka

Ktoś kto lubi spać na tapczanie będzie pewnie miał w sypialni tapczan swój ulubiony, na którym też można dobrze się wyspać. Taki tapczan można ozdobić prześcieradłem z falbankami ale nie dużymi lub bez nich w zależności kto co lubi a całość przykryć dopasowaną do tego narzutą.

Łóżko można ozdobić na wiele sposób jeszcze na przykład robiąc nad nim baldachim, który bardzo lubią dziewczyny. Baldachim może być w różnej postaci, może być bez typowej obudowy, tylko powieszone lekkie zasłony na drążkach do sufitu lub piękny udekorowany w całości zasłaniający baldachim.

Udekorowane łóżko

Myślę, że każdy z Was z osobna ma swój styl i inne pomysły bardzo ciekawe na dekoracje swojego łoża. Tak naprawdę jest tyle pomysłów ile ludzi, każdy inny :).