Jest wiele różnych rodzajów wiertarek. Te pneumatyczne są bardzo ciekawe nie tylko pod względem wyglądu, lecz także przede wszystkim z uwagi na funkcjonalność. Tego rodzaju sprzęt jest przydatny szczególnie wtedy, gdy wiercenie otworów wymaga wręcz chirurgicznej precyzji. Oprócz niewątpliwych zalet związanych z głównym przeznaczeniem, wiertarki pneumatyczne mają także inne atuty. Są ciche i wygodne w użytkowaniu, a także łatwo je naprawić.

Czym są wiertarki pneumatyczne?

Wiertarki pneumatyczne są urządzeniami, które wykorzystują sprężone powietrze. Pracują dzięki połączeniu z zewnętrznym kompresorem, który jest bardzo wydajny i umożliwia długie działanie. Wykorzystuje się je przede wszystkim w przemyśle i profesjonalnych warsztatach. Są to urządzenia niezwykle precyzyjne i pozwalają na wywiercanie małych otworów.

Ważnymi parametrami wiertarek pneumatycznych są prędkość obrotowa, uchwyt, a także waga. Prędkość wiertarki pneumatycznej powinna być dobrana odpowiednio do materiału. Nie zawsze bowiem szybkie obroty są pożądane. Przy pracach na twardym materiale lepiej dobrać nieco wolniejszy sprzęt. Uchwyt takich wiertarek to zazwyczaj typowe 10 milimetrów. Prędkość obrotowa wiertarek pneumatycznych waha się zazwyczaj od 800 do 1800 obr/min. Im mniejsza prędkość obrotowa tym wkrętarka przeznaczona jest do bardziej wymagającej pracy z trudnym materiałem jak np. stal, żeliwo czy inne metale z użyciem dużych wierteł powyżej 10 mm. Wkrętarki o wysokim momencie obrotowym stosowane są do wiercenia w konstrukcjach stalowych, drewnie i tworzywie, przy zastosowaniu mniejszych wierteł np. 1-10 mm. Jak mówi ekspert z firmy RG-Narzędzia, wiertarki pneumatyczne dla profesjonalistów mają zazwyczaj bardzo dobrą specyfikację techniczną, a także wyróżniają się dodatkowymi własnościami, które ułatwiają pracę, np. takimi jak antypoślizgowa rękojeść.

Jakie zalety mają wiertarki pneumatyczne?

Wiertarki pneumatyczne są przede wszystkim niezwykle precyzyjne. Można dzięki nim wiercić naprawdę dokładnie, dlatego przy wykonywaniu małych otworów okażą się one świetnym rozwiązaniem. Te urządzenia przypominające pistolet wykorzystują do pracy sprężone powietrze, więc można je uznać za nieszkodliwe dla środowiska.

Oprócz tego są mocne i solidne, a często wyposażone także w rękojeść antypoślizgową, dzięki której nie ma obaw o niedokładność spowodowaną długotrwałym wierceniem. Wiertarki pneumatyczne są także lżejsze od elektrycznych i przede wszystkim mogą pracować o wiele dłużej. Z tego względu znakomicie sprawdzą się w profesjonalnych warsztatach, gdzie przy pomocy wiertarek wykonuje się większość prac i są one głównymi narzędziami.

Wiertarki pneumatyczne to niezwykle zaawansowany technologicznie sprzęt, dzięki któremu można wiercić nawet małe otwory z bardzo dużą precyzją. Na rynku są wiertarki o różnych parametrach, zarówno proste, jak i w kształcie pistoletu.