Podłogi drewniane stanowią praktyczne rozwiązanie dla każdego pomieszczenia. Większość starych domów ma całkowicie drewniane podłogi, które jeżeli mamy szczęście, powinny być w wystarczającym dobrym stanie, by wiele różnych sposobów wykończenia desek podłogowych, które można odrestaurować.

Istnieje wiele różnych sposobów wykończenia desek podłogowych, które mogą przywrócić im pierwotny wygląd. Wyszlifowanie ich do surowego drewna wymaga ciężkiej pracy, lecz w zamian daje możliwość naturalnego wykończenia lub zabarwienia przezroczystym lakierem o dowolnym odcieniu. Dla tych, którzy nie chcą wprowadzać bałaganu cyklinowaniem podłogi istnieje specjalna farba do podłóg o specjalnej gamie kolorów. Mogą one być nakładane bezpośrednio na niecyklinowane deski podłogowe. Jest to szybka metoda, lecz pozostawia nieprzezroczyste wykończenie, w związku z czym nie będzie widać słojów drewna, które pięknie wyglądają tak naprawdę. Na plus metody możemy zapisać możliwość zastosowania na podłodze dekoracyjnego wzoru lub motywu.

Naprawa desek podłogowych

Narzędzia i materiały:

* młotek

* tępe dłuto i kombinerki

* wbijak do gwoździ

* ćwiek

1. Jeżeli  pomieszczenie jest pokryte wykładziną dywanową, zwińmy ją i wynieśmy. Wykładziny na osnowie jutowej są przytwierdzone gwoźdźmi tapicerskimi lub mocującym paskami, więc należy przejść wokół krawędzi pokoju z młotkiem, tępym dłutem i parą kombinerek wyciągnąć mocujące je paski lub gwoździe.

2. Za pomocą młotka i przebijaka wbijmy do dołu wszystkie gwoździe wystające z powierzchni.

3. Sprawdźmy czy nie ma luźnych desek i przymocujmy je ćwiekami do legarów.

Wykończenie starych desek podłogowych farbą .

Narzędzia i materiały:  

* środek czyszczący do podłóg

* kostka szlifierska oraz gruboziarnisty papier ścierny

* taśma maskująca

* elastyczna masa wypełniająca do drewna oraz nóż

* pędzel lub wałek oraz trzonek przedłużający do wałka

* farba

1. Usuńmy odkurzaczem pył, a następnie starannie wyczyśćmy podłogę odpowiednim środkiem czyszczącym, który usunie ślady starego wosku lub pasty do podłóg. Pozostawmy następnie do wyschnięcia. Kostką szlifierską z gruboziarnistym papierem ściernym usuńmy z wypukłych obszarów słojów wszystkie trwałe zabrudzenia, które mogłyby przebijać farbę. Elastyczną masą wypełniającą do drewna uzupełnijmy wszystkie ubytki lub dziury, które psułyby wykończenia.

2. Zaklejmy listwy przypodłogowe taśmą maskującą i rozpocznijmy malowanie zaczynając od narożnika pomieszczenia znajdującego się najdalej od drzwi. Możemy wykorzystać pędzel ławkowy lub, jak wolimy, wałek przymocowany do trzonka przedłużającego. Pracujmy szybko i zgodnie z układem słojów. Pozwólmy farbie wyschnąć, a w razie potrzebie pokryjmy podłogę następną warstwą.