Duża elektryczna szlifierka może wyglądać niezbyt zachęcająco, lecz czyni cyklinowane desek podłogowych o wiele mniej uciążliwych. 

 Narzędzia i materiały potrzebne do cyklinowania desek podłogowych: 

* elektryczna szlifierka do podłóg

* papier ścierny

* wełna ścierna metalowa, szmata i benzyna lakowa

* emalia nawierzchniowa podłogowa

* pędzel

 

 

 

 

 

 

 

 

1.  Załóżmy na szlifierkę do podłóg gruboziarnisty papier ścierny. Umieśćmy ją w narożniku pomieszczenia tak, abyśmy mogli poruszać się z nią po pokoju po przekątnych. Przytrzymajmy maszynę za rączki i odchylmy do tyłu, aby pas szlifujący znalazł się nad podłogą. Włączmy maszynę i opuśćmy ją tak, aby pas szlifujący zetknął się z podłogą. Natychmiast zacznijmy popychać szlifierkę do przodu, gdyż pozostawienie jej nieruchomo w jednym miejscu spowoduje wykonanie głębokiego wyżłobienia w deskach podłogowych. Gdy dojdziemy do końca pokoju, przechylmy maszynę z powrotem i przesuńmy ją by wyszlifować następny pas. Pracujmy po przekątnych, w poprzek pomieszczenia, zgodnie z pierwotnie obranym kierunkiem.

 

2. Wzdłuż krawędzi podłogi użyjmy szlifierki do narożników, stosując coraz drobniejszy papier ścierny. Trudno dostępne wewnętrzne narożniki wykończmy ręcznie wełną ścierną oraz drobinową benzyną lakową lub ostrym końcem kształtowej szlifierki elektrycznej. Wykonajmy to zadanie zanim wykończymy podłogę szlifierką bębnową tak, abyśmy uniknęli niepotrzebnego chodzenia po wyszlifowanych deskach.

3. Pracując tam i z powrotem, zgodnie z układem słojów, wzdłuż desek podłogowych, wykończmy podłogę drobnoziarnistym papierem ściernym załóżmy na szlifierkę bębnową, aż do uzyskania naprawdę gładkiej powierzchni. Pozwólmy, aby pył osiadał, starannie odkurzmy, a następnie zmyjmy pozostały pył szmatką zwilżoną w benzynie lakowej.

4. Wykończmy zgodnie z własnymi upodobaniami. Istnieje ogromna ilość różnych dostępnych rodzajów farb wykończeniowych: najbardziej trwałe są farby olejne wykończone z połyskiem, wykończenie akrylowe schną szybciej w związku z czym pracę można wykonać w ciągu jednego weekendu. Niektóre wykończenia są zupełnie przezroczyste, podczas gdy inne nadają odcień lub zabarwienie, które subtelnie zmieni ostateczny kolor desek podłogowych. Podłogę należy pomalować dużymi, dobrej jakości pędzlem zaczynając od narożnika pomieszczenia i kierując się do drzwi, następnie czekamy na całkowite wyschnięcie farby, a w razie konieczności nakładamy kolejną warstwę.