Kominki w dzisiejszych czasach to raczej ozdoba naszych pokojów czy salonów. Ale nie raz się zdarzy, że jest to punkt centralny i służy do ogrzewania całego domku na przykład letniskowego, czy wypoczynkowego takiego małego do 50 metrów kwadratowych. Kominki są w różnych stylach i różnej faktury.

 

Dbanie o kominek jest podstawowym elementem codzienności. Jeżeli w kominku palimy węglem lub drewnem, należy regularnie czyścić przewód kominowy. Powinien to robić fachowiec, który pracuje zgodnie z autoryzowanym kodeksem postępowania. W przeciwnym razie nagromadzi się dużo sadzy, która może doprowadzić do zapalenia się kominka. Jeżeli ogień dymi, przyczyną może być rodzaj spalonego materiału, na przykład wilgotne polana, albo niesprawna wentylacja. Innym powodem może być niewłaściwa odległość pomiędzy paleniskiem, otworem kominowym i górą komina. Temu ostatniemu problemowi może zaradzić fachowiec, który podniesie palenisko, podwyższy komin czy też zainstaluje przegrodę bądź osłonę z przodu paleniska.

Z kominkami kojarzą się pewne ozdoby  i akcesoria np. osłona paleniska. Jest to metalowa rama, która zabezpiecza przed strzelającymi z ognia iskrami. W czasach wiktoriańskich mała osłona rozrosła się do całego obramowania ze skórzanymi wykończeniami, które służyły również do siedzenia. Obecnie ruszty nie są już tak bardzo potrzebne do spełnienia w tej zasadniczej roli polegającej na izolowaniu palących się głowni drewna od podłoża, ale mogą stanowić element dekoracyjny i dziś można je stosować jako podpórkę do układania pogrzebacza, szczypców, itp. Nawet, gdy nie używamy kominka, jego obudowa lub półka może stanowić punkt centralny pokoju i możemy je odpowiednio udekorować. W miesiącach letnich czarny otwór można zasłonić ekranem lub dekoracyjna blachą albo ustawić przed nim wiklinowy kosz z drewnem czy też kompozycję z gałęzi bądź dzikich traw. Całą przestrzeń można też udekorować inaczej ustawiając w kominku lub na nieużywanym ruszcie dekoracyjnym świece bądź kompozycję ułożone z kamyków i skamielin, a także czasopism i książek.