Obszar pokoju dziennego można łączyć się z innymi pomieszczeniami. We współczesnych domach bardzo popularne jest tworzenie przestrzeni mieszkalnych na planie otwartym obejmującym pokój dzienny, jadalnię i kuchnię. 

Bariery i ściany dzielące te pomieszczenia są teraz burzone i uzyskuje się  dużą wolną przestrzeń. te duże powierzchnie mieszkalne, powinny mieć wspólny wystrój, ponieważ dziwne wrażenie sprawia zimna kuchnia urządzona we współczesnym stylu minimalistycznym przy strefie wypoczynkowej udekorowanej napuszczonymi wiktoriańskimi draperiami o bogatej kolorystyce. Kluczem jest znalezienie podstawowego koloru, dobrze się sprawdzającego w każdej strefie, a następnie dopasowanie dodatków, które zróżnicują tempo życia i nastrój każdej przestrzeni. Najprostszym sposobem jest wybranie jednego prostego schematu, na przykład beżu lub jasnej szarości na wszystkie podłogi i ściany oraz białych elementów drewnianych i detali.

W zależności od wielkości pokoju, naszego uosobienia , upodobań i antypatii możemy ocenić, że intensywnie ciepłe kolory tworzą spokojną atmosferę. Ciemnoczerwone lub ciemnoniebieskie barwy mogą dla jednych być przytulne i dawać poczucie bezpieczeństwa a z kolei inne osoby będą w nich odczuwały brak swobody i zaniepokojenie, zwłaszcza, gdy taką kolorystykę będzie miało małe pomieszczenie. Osoby, które lubią jaśniejsze kolory uznają mysi, niezbyt ciemny kolor brązowy lub stonowane kolory odcienie zieleni bardziej podnoszące na duchu i relaksujące. Dzisiaj jest wiele dostępnych kolorów nawet białych z domieszką innego odcienia na przykład kamienno biały lekko stonowany szarością czy biały piaskowy z odcieniem brązu.