Małe pomieszczenia jadalne musimy starannie zaprojektować, by przestrzeń wydawała się większa i przestronniejsza niż jest w rzeczywistości. Istnieje parę sekretów zawodowych, które to umożliwiają.

W takim przypadku skuteczne może, być lustro, ponieważ odbija światło i sprawia wrażenie, że zamiast ściany jest za nim przestrzeń. Można je zainstalować na płycie drzwi nadając im jaśniejszy i bardziej delikatny wygląd. Do instalowania luster należy jednak podchodzić z ostrożnością, nie tylko, dlatego że mogą się potłuc, jeżeli uderzymy w nie krzesłem lub krawędzią stołu, ale także dlatego,że zbyt wiele luster w małym pomieszczeniu może sprawdzić, iż poczujemy się zdezorientowani. Lustra powieszone na przeciwległych ścianach dadzą nam wielokrotnie powtórzymy obraz, co może przyprawić o zawrót głowy, a także nadać pomieszczeniu charakter wesołego miasteczka.

Innym praktycznym materiałem w małej jadalni jest szkło, ponieważ, tak jak lustro, wygląda delikatnie i odbija światło. Półki wykonane ze szkła wielowarstwowego lub wzmocnionego można powiesić wzdłuż całej ściany i nie zmniejszy to optycznie pomieszczenie. Należy jednak tak dobierać stawiane na nich przedmioty, by podkreśliły efekt lekkość, a nie go tłumiły. Najlepsze są elementy szklane, jasne porcelana i ceramika lub wyroby z jasnego drzewa zamiast rzędów książek, które są ciężkie i stwarzają mroczne, masywne wrażenie.

W małej przestrzeni jadalnej wrażenie przestrzenności wywołują również jasne kolory, dlatego należy wybierać soczyste, żywe barwy, takie jak żółty, kremowy, beżowy, niebieski, migdałowy. Unikajmy zwartych, mocno wzorzystych tkanin, a w przypadku dekoracji okna uda nam się zaoszczędzić cenne centymetry jeżeli zamiast suto marszczonych zasłon zainstalujemy schludną roletę.  Sufit i podłoga powinna być jasne i rzadko popełniamy błąd, jeżeli sufit pomalujemy na biało, a podłogę wykonamy z bladego drewna lub płytek kamiennych, co stworzy razem wrażenie przestrzeni. Jeżeli podłoga i sufit są ciemne, może się wydawać, że są bliżej siebie dając dziwne uczucie poczucie braku swobody w małym pomieszczeniu. Nadmiar niepotrzebnych rzeczy również zapełni ograniczą przestrzeń, dlatego należy zredukować ilość wystawionych przedmiotów. Kilka dobranych starannie dobranych dekoracji przedmiotów nie przytłoczy pokoju, a wzbogaci jego wygląd.