Smugi i zabrudzenia na oknach – to one w znacznym stopniu niekorzystnie wpływają na wygląd wnętrz. Brudne okna nierzadko stwarzają wrażenie zaniedbanego pomieszczenia, pomimo że panuje w nim czystość i jest regularnie sprzątane. Przyczyną jest często nie zbyt rzadkie mycie okien, ale nieodpowiednia technika. Smugi na szybach powstają przecież również od razu po solidnych porządkach.

Klasyczna technika mycia okien

Ile gospodyń domowych, tyle sposobów na usuwanie zabrudzeń z okien. Najczęściej wykorzystuje się do tego dostępne w sklepach detergenty – płyny do mycia szyb oraz płyn do mycia naczyń lub mleczko, które szczególnie dobrze sprawdza się przy białych ramach. Niezbędna jest również woda i ściereczka – najlepiej wykonana z mikrofibry. W ten oto sposób stworzyliśmy podstawowy zestaw do mycia okien. Do wiaderka z wodą dodajemy detergent, co posłuży nam do umycia ram okiennych. Do szyb najlepiej wykorzystać przeznaczony do tego środek, który następnie zetrzemy ręcznikiem papierowym.

Istnieje również kilka sprawdzonych domowych sposobów, wśród których popularnością cieszy się zastosowanie do zabrudzeń okiennych wody z octem czy zmywacza do paznokci. Tutaj jednak należy pamiętać, że nie są to specjalistyczne środki do mycia okien i pomimo że okazują się w niektórych przypadkach skuteczne, to jednocześnie niszczą okna i skracają ich żywotność.

Mycie okien w nowoczesnym stylu

Sprzątanie to obowiązek, który można lubić lub nienawidzić. Niektórzy chętnie zmywają i odkurzają, inni prasują i myją okna. Zawsze jednak starają znaleźć dobry kompromis pomiędzy krótkim czasem sprzątania, a skutecznością.

Wiaderko z wodą, kilka detergentów, ściereczka, ręcznik papierowy i jeszcze kilka specyfików nie zawsze wystarczają, dlatego coraz więcej osób decyduje się na nowoczesne urządzenia. Jest nim odkurzacz do okienczyli lekki poręczny sprzęt wyposażony w akumulator oraz gumową ssawkę, która wciąga detergent, nie pozostawiając jednocześnie na szybkie smug. Spryskujemy szybę środkiem czyszczącym, przecieramy ściereczką, a odkurzacz do okien wciąga wodę i brudną pianę i gotowe. Szyby bez smug na pewno usatysfakcjonują nie tylko perfekcjonistów.