Taras to wyjątkowy element projektu każdego domu. Staje się miejscem odpoczynku, wiosną i latem zapewnia upragniony relaks i ochronę przed upałami. Aby prezentował się we właściwy sposób, należy dobrze zastanowić się nad materiałami, wykorzystywanymi do jego budowy oraz wykończenia.

Na rynku jest dostępnych wiele różnorodnych opcji. Warto wybrać te, które połączą w sobie funkcjonalność, długą żywotność oraz przełożą się na walory estetyczne. Wbrew pozorom nie musimy rezygnować z klasycznego piękna drewna. Jeżeli odpowiednio o nie zadbamy albo wybierzemy gatunki, które nie wymagają pielęgnacji, będzie wytrzymałym i pewnym rozwiązaniem.

Deski tarasowe

Tarasy drewniane wyróżniają się stylowym wyglądem i są doskonałym uzupełnieniem każdego projektu. W przeciwieństwie do materiałów syntetycznych, znakomicie oddziałują także na zdrowie ludzi. Niepokój wzbudza jednak ich stosunkowo niska trwałość. Tarasy są wyjątkowo narażone na oddziaływanie czynników atmosferycznych, w tym na wahania temperatur, opady, wilgoć oraz wiatr, nanoszący na deski zanieczyszczenie. Wiąże się to z koniecznością ich sezonowego impregnowania oraz przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych. Dobierając właściwe drewno na taras, jesteśmy jednak w stanie uzyskać oczekiwany efekt bez dodatkowych starań. Warto wykorzystywać możliwości, które daje nam współczesna technika.

Dobór drewna na taras

Od wielu lat do najpopularniejszych rozwiązań należy drewno sosnowe, świerkowe oraz modrzewiowe. O zastosowaniu dwóch pierwszych gatunków zwykle decyduje niska cena i łatwa dostępność. Niestety, trwałość desek, pod warunkiem przeprowadzania regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, ocenia się na zaledwie 10–15 lat. Zdecydowanie lepszymi właściwościami wyróżnia się modrzew syberyjski, bliski krewny rodzimego modrzewia europejskiego. Drzewo rośnie w surowym, wschodnim klimacie, co przekłada się na niskie przyrosty roczne. Jest w stanie sprostać naszym zimom i wahaniom temperatur, a jego żywotność ocenia się na 15–20 lat.

Zdecydowanie lepsze efekty można osiągnąć dzięki zastosowaniu gatunków egzotycznych. Wyróżniają się nie tylko oryginalnym i niezwykle stylowym wyglądem, ale również wysoką zawartością olejków i żywic. Dzięki temu cechują się wysoką odpornością na wilgoć, pleśń i grzyby. Nie wymagają również pielęgnacji przez okres 15–25 lat. Olejowanie wykonuje się jedynie w celu zachowania koloru. Deski mogą dodać stylu każdemu tarasowi, uwagę zwraca zwłaszcza ich piękne usłojenie oraz niepowtarzalny odcień. Wysoka zawartość żywic może jednak przekładać się na nieestetyczne wycieki.

Deski tarasowe Thermory

Z pewnością najlepszym i najtrwalszym rozwiązaniem są deski tarasowe Thermory. Dzięki poddaniu drewna procesowi modyfikacji termicznej, podczas której oddziałuje na nie bardzo wysoka temperatura (dochodząca do 210ºC), wilgotność zostaje obniżona do ok. 5–7%. Thermory nie jest podatne na pleśń i grzyby, nie pracuje, nie wygina się i nie skręca. Nie wymaga również impregnacji oraz olejowania. Bez niego patynuje i uzyskuje szlachetny kolor, który często sam w sobie jest pożądany i dodaje całemu projektowi wyjątkowego charakteru. Deski Thermory Sosna Skandynawska, poddawane średnio intensywnemu procesowi, charakteryzują się jasnym, miodowym kolorem i żywotnością 20–25 lat. Jeszcze lepszymi właściwościami może pochwalić się ciemnoczekoladowy Thermory Jesion Amerykański. Będzie ozdobą tarasu nawet przez okres powyżej 25 lat.

Artykuł został przygotowany przez firmę Komplex Market, dostawcę i producenta desek, paneli oraz podbitki dachowej. W ofercie firmy znajdą Państwo również szeroki asortyment drewna budowlanego oraz drewna konstrukcyjnego.