Projektując kuchnię należy w pierwszej kolejności przemyśleć kwestię aranżacji ścian, która wpływa znacząco na stylistykę całego wnętrza. Ściany w kuchni wymagają szczególnego zastanowienia, ponieważ z racji specyfiki pomieszczenia kuchennego mogą ulegać systematycznemu zabrudzeniu. To z kole wymaga odpowiedniego zabezpieczenia, a tym samym stworzenia projektu z uwzględnieniem kwestii, co na ścianę w kuchni.

Wybrana kolorystyka ścian kuchennych stanowi tylko część aranżacji. Równie ważny jest sposób zagospodarowania ścian pod względem utrzymania w czystości, jak również dekoracji odpowiadającej stylistyce wnętrza. Dlatego też projektanci wnętrz udzielający porad na łamach magazynów wnętrzarskich czy stron internetowych poświęconych temu zagadnieniu bardzo często odpowiadają na pytanie – jakie ściany do kuchni będą najodpowiedniejsze?

Co na ścianę w kuchni o małej powierzchni

Ściany w kuchni niewielkiej, klasycznie lub nowocześnie urządzonej są zwykle pomalowany na jasny, najczęściej biały kolor. Wybierając farbę na ściany w kuchni warto zwrócić uwagę, by była dobrej jakości, odporna na plamy i łatwa do ewentualnego czyszczenia czy zmywania. Niemniej jednak w przypadku ścian kuchennych warto przemyśleć kwestię zabezpieczenia ich powierzchni – przynajmniej nad ciągiem roboczym. W tym wypadku odpowiedź na pytanie, co na ścianę w kuchni jest dosyć oczywista – płytki lub kafle kuchenne doskonale zabezpieczą ściany przed zabrudzeniem. Zależnie od potrzeb można położyć płytki na większej, sięgającej określonej wysokości powierzchni ściany w całej kuchni lub tylko na wybranym fragmencie. Za każdym razem jednakże należy dopasować ich kolorystykę i ewentualne motywy dekoracyjne do stylu, w jakim urządzona jest kuchnia. Mała kuchnia wymaga rozświetlających barw, dlatego warto zdecydować się na kombinacje bieli z żółcią, jasnoniebieskim lub jasnozielonym kolorem.

Jakie ściany do kuchni dużej i słonecznej

Ściany w kuchni o dużej przestrzeni, odpowiednio nasłonecznionej można zaaranżować w nieco odmienny, podkreślający stylistykę wnętrza sposób. W tego typu wnętrzu pytanie, co na ścianę w kuchni nabiera odmiennego znaczenia, bowiem umożliwia wybór bardzo ozdobnych, naściennych kafli, które nie tylko ochronią, ale również staną się głównym motywem dekoracyjnym wnętrza.

Oryginalnym pomysłem, znakomicie rozwiązującym kwestię, jakie ściany do kuchni dużej i słonecznej, są odnowione kafle ze starych pieców bądź oryginalne kafle holenderskie o tradycyjnej kolorystyce biało – niebieskiej, piękne i funkcjonalne zarazem.