Wprawdzie – poza pewnymi wyjątkami – podczas projektowania i aranżowania mieszkania największą uwagę zwraca się na kolor ścian, dobór umeblowania i dodatków zgodnych z myślą przewodnią i wybraną stylizacją, jednak warto również poświęcić trochę uwagi i zastanowić się, jaki kolor podłogi będzie odpowiedni do danego pomieszczenia. Kwestia, jaka podłoga, czyli rodzaj, materiał i kolorystyka będzie optymalnym uzupełnieniem salonu, sypialni czy przedpokoju wymaga przemyślenia i wzięcia pod uwagę kilku czynników.

Wybór podłogi a rodzaj i funkcje danego pomieszczenia

Wybór odpowiedniej podłogi determinuje jej rodzaj związany bezpośrednio z funkcjonalnością danego pomieszczenia, styl urządzenia oraz wielkość mieszkania. Oczywistym i popularnym wyborem są płytki i kafelki do kuchni, łazienki i niekiedy przedpokoju, panele z drewna lub plastiku, różnego rodzaju kafle bądź drewniane klepki do sypialni i salonu. Wybór konkretnego materiału zależy od indywidualnych potrzeb, niekiedy zaproponowanych przez stylistę rozwiązań oraz możliwości logistycznych i finansowych determinujących konkretny wybór. Osobną kwestią jest wybór kolorystyki, a zwłaszcza pytanie – jasna czy ciemna podłoga będzie odpowiednia do danego miejsca?

Kolor podłogi a stylistyka pomieszczenia

Pytanie, jaki kolor podłogi wybrać zależy od wielkości, utrzymanej kolorystyki oraz przeznaczenia pomieszczenia. W przypadku kuchni czy łazienki kwestia, jaka podłoga, jest dosyć prosta do rozwiązania. W tym wypadku znaczna część osób wybiera jasną, naturalną paletę barw i odcieni. Kolor biały, kremowy, beżowy czy jasnobrązowy tudzież uniwersalne połączenia kolorystyczne, jak kombinacje biało – niebieskie czy biało -zielone są często wybierane jako kolory podłogi płytek kuchni i łazienki, ponieważ kojarzą się z czystością i dają wrażenie przestronności.

W przypadku salonu czy sypialnie pytanie, ciemna czy jasna podłoga nabiera innego znaczenia. Tutaj kolorystyka oraz materiał, z którego wykonana jest podłoga zależy od estetyki wnętrza, przy czym w salonie najchętniej wybierane są panele drewniane, kafle drewnopodobne czy ułożona z ciemnych, drewnianych desek podłoga. Pytanie, jaki kolor podłogi w tym wypadku oznacza zwykle odcień drewna, z którego podłoga jest wykonana. W przypadku wykorzystania kafli ozdobnych kwestia, jasna czy ciemna podłoga to przede wszystkim dopasowanie podłogi do kolorystyki i estetyki salonu.