Od wielu lat najbardziej modną dekoracją okna są zasłony. Ostatnio modne są gotowe zasłony, ponieważ łatwo je przywiesić i zmienić. Upina się je przed przypięciem do haczyków lub kółek w zależności co mamy w domu. Gotowe zasłony mają przeważnie standardowe wymiary i szerokości pasujące do większości fabrycznie produkowanych okien. Zasłony można uszyć lub kupić z różnych materiałów i z różnymi ozdobami. Zasłony z podszewek cechują się idealnym wykończeniem, ponieważ są grubsze i bardziej gęste, co powoduje, że dobrze się układają. Istnieje kilka odmian poszewek między innymi z tradycyjnej białej bawełny w w kolorze zbliżonym do bieli. Zasłony zaciemniające nadają się do dziecięcych sypialni oraz dla tych, którzy potrzebują całkowitej ciemności, by móc zasnąć. Niektórzy wolą kolorowe poszewki od tradycyjnych białych lub kremowych. Mogą być one pomysłowo ułożone, by owijały się wokół wewnętrznej strony zasłony podczas jej odsłaniania.

zasłony okienne

Inną fajną metodą tworzącą ozdobę okna zasłony jest drapowanie. Zasłony tworzą staranne wąskie plisy i najlepiej nadają się do okien, gdzie będą stosowane lambrekiny, a więc z góra zasłony będzie zakryta. Drapować zasłony można na kilka sposobów, począwszy od równomiernie rozłożonych fałd  w kształcie ołówków, do potrójnych plis zgrupowanych po trzy. W nowoczesnych domach popularne są również zasłony podwiązane do góry. Dwa jednakowej długości kawałki przyszyte do górnej krawędzi zasłony, a następnie przywiązane do drążka. Także modne jest teraz przyszywanie przelotek do gotowych zasłon, ale można wykonać je także samemu jakie tylko się chce.

zasłony dekoracyjne

Fajną metodą ozdób okien w zasłony jest maskownice lub lambrekiny stanowiące wykończenie. Dzięki takim zasłoną można zmniejszyć optycznie wielkość okna. Maskownice można wykonywać z tego samego materiału co zasłony, ale najlepiej z materiału zbliżonego do naszego ale jednak innego. Mogą być one mocowane na cienkiej listwie lub na samoprzylepnym podkładzie. Przymocowuje się je na na ramie do okna lub za pomocą wspornika. Brzegi mogą być gładkie lub udekorowane na przykład frędzlami. Inną opcją są lambrekiny pasujące zawsze do rolet i małych zasłon. Są to rodzaje zasłon przymocowane   na stałe do framugi okiennej draperii. Czasami zawiesza się je do parapetu co służy jako dodatkowa ozdoba okna. Zasłony można także ułożyć w gęste fałdy, które są bardzo modne. Górne brzegi zasłon często zbieramy razem do kupy i owijamy opaską zrobioną z resztek materiału z zasłon. Takie opaski mogą być także zrobione z tasiemki czy z sznurka, wszystko tak naprawdę zależy od nas samych.

zasłony jako dekoracja okna