Kiedy w rodzinie pojawia się dziecko, trzeba wiele zmienić nie tylko w swoim planie dnia i w priorytetach życiowych, ale również w mieszkaniu. Trzeba przygotować niemowlakowi kącik w sypialni rodziców lub też urządzić dla niego osobny pokój, pamiętając jednocześnie o wygodzie osób, które maja się nim opiekować, jak też o poczuciu bezpieczeństwa dziecka. Oczywiście, gdy dziecko śpi osobno, jego pokój musi znajdować się tuż przy pokoju rodziców, a drzwi pomiędzy nimi muszą być otwarte ta,k aby rodzice słyszeli, gdy maluch zapłacze.

Wygoda rodziców

Wielu rodziców woli, aby dziecko spało w tym samym pokoju, co oni. Jest to bowiem wygodne, póki malucha trzeba karmić w nocy i przewijać. Aby wykonać te czynności, nie trzeba bowiem wychodzić do drugiego pokoju, wystarczy wziąć dziecko do łózka i podać mu pierś lub też przejść parę kroków do przewijaka, aby je umyć i zmienić mu pieluchę. Jednak niektóre pary wolą mieć w sypialni intymność, a w związku z tym umieścić malucha w osobnym pokoju. Rzecz jasna, zarówno kącik dziecka w sypialni rodziców, jak też jego własny pokoik muszą być urządzone w taki sposób, aby zapewnić wygodę i swobodę ruchów osobom, które mają się maluchem zajmować.

Na pewno bardzo przydatnym sprzętem jest przewijak czy wysoka i szeroka komoda bądź stolik, gdzie można zmienić dziecku pieluchę bądź też postawić wanienkę i je wykąpać bez konieczności schylania się i obciążania kręgosłupa. Ponadto w pobliżu przewijaka powinny znaleźć się wygodne półki z pieluchami, dziecięcymi kosmetykami i ubrankami. Można też wstawić do sypialni maluszka wygodny fotel czy kanapę, na której może odpocząć osoba zajmująca się dzieckiem. Przyda się tez stoliczek, na którym można położyć butelkę z mlekiem czy miseczkę z jakąś stałą przekąską.

Poczucie bezpieczeństwa dziecka

Aby maluch również czuł się bezpiecznie i wygodnie w swoim pokoiku, muszą znaleźć się w nim nie tylko sprzęty praktyczne, ale też przyjemne. Na pewno wskazane jest ustawienie w sypialni niemowlaka regału na zabawki i książeczki. Najlepiej, aby stał on blisko dziecięcego łóżeczka. Ponadto warto urządzić ten pokoik w ciepłych, lecz nie nadmiernie jaskrawych kolorach. Ciemne barwy mogłyby działać na maluszka przygnębiająco, natomiast zbyt krzykliwe zbytnio by go pobudzały i przeszkadzały mu w śnie i relaksie.

Idealne kolory do dziecinnego pokoju to ciepła żółć lub pomarańcz z dodatkami pasteli, jak jasny błękit czy seledyn. Odpowiednim kolorem dla dzieciaka będzie też biel oraz naturalna barwa drewna. Jednak to, czy dziecku będzie dobrze w domu rodziców i czy poczuje się w nim bezpiecznie, zależy nie tylko od tego, jakie meble wstawimy do jego pokoju, ale też od tego, jak będziemy je traktować.