Kolor pokoju dziecka w znacznej mierze zależy od płci oraz wieku małego mieszkańca, a także – podobnie, jak w przypadku pozostałych pomieszczeń w domu – od wielkości danego pomieszczenia oraz stopnia jego nasłonecznienia, które determinuje w znaczący sposób aranżację wnętrza. Biorąc pod uwagę przede wszystkim przestrzeń pokoju i możliwości, jakie oferuje, należy dostosować kolorystykę do posiadanych warunków z uwzględnieniem konieczności optycznych modyfikacji kształtu i wymiarów pokoju.

Kolor dziecinnego pokoju o niewielkiej przestrzeni

W przypadku, kiedy mamy do dyspozycji niewielki pokój dziecka, kolory ścian i dodatków stylistycznych muszą być odpowiednio jasne i pastelowe, aby optycznie powiększały i rozjaśniały wnętrze. Wszelkiego rodzaju słoneczne żółcie, kremowa biel z dodatkiem niebieskiego koloru, akcenty pomarańczowe i brzoskwiniowe są doskonałym sposobem na zaaranżowanie przestrzeni i rozwiązaniem trudnej kwestii, jaki kolor pokoju dla dziecka będzie najlepszym wyborem.

Duża i nasłoneczniona sypialnia dziecka – kolory

W przypadku, kiedy dziecięca sypialnia jest urządzona w dużym i dosyć dobrze nasłonecznionym pokoju, można pokusić się o nieco bardziej oryginalne rozwiązania kolorystyczne. W urządzonym w określonym stylu pokój dziecka kolory zależne są od aranżacji wnętrza, która determinuje wybór palety barw i odcieni. Dobrym przykładem jest sypialnia w stylu marynarskim, w przypadku której kolor pokoju dziecka to przede wszystkim biel oraz błękit z dodatkiem granatu i wybranymi akcentami czerwonymi.

Jaki kolor do pokoju niemowlaka

Rodzice urządzający pierwszy samodzielny pokój swojej pociechy niejednokrotnie zastanawiają się, jaki kolor pokoju dla dziecka będzie pozwalał mu na spokojny wypoczynek, a przy tym pozwoli maluchowi odkrywać stopniowo świat barw i odcieni. W przypadku niemowlaka kolor pokoju dziecka powinien pochodzić z palety ciepłych, pastelowych barw, jak mleczna żółć, jasna brzoskwinia czy kremowa biel. Zależnie od efektu, jaki pragnie się uzyskać, ściany można pomalować dobrej jakości zmywalną farbą lub wytapetować jasną tapetą z typowo dziecinnym wzorem dekoracyjnym. Dodatkowe akcenty kolorystyczne można zastosować w postaci naklejek naściennych czy drobnych dekoracji na meblach, niemniej jednak należy zastosować zasadę umiaru i zadbać, by zbyt mocne kolory nie rozpraszały dziecka przed snem.