Jeżeli sypialnia dziecka jest zarazem miejscem do zabawy, pozbawimy naszą pociechę pokusy czmychnięcia z łóżka i kontynuowania zabawy zaraz po zamknięciu przez nas drzwi, jeżeli pod koniec dnia zapakujemy zabawki do pudeł, żeby nie znajdowały się w zasięgu ręki.

Dobre schowki wyrobią w dziecku dyscyplinę i nauczą je porządku. Ponadto po zakończeniu zabawy podłoga będzie uprzątnięte. A zatem, gdy nadejdzie pora zakończenia czynności wykonywanych w ciągu dnia i oddania się nocnemu wypoczynkowi, przestrzeń może będzie łatwo i szybko do tego przystosować. Ponadto rodzic musi mieć możliwość sprawdzenia jak dziecko śpi bez potykania się o wrotki czy kolejki i deptania po ulubionych lalkach i innych zabawkach.

W dziecięcym pokoju dobrze zdają egzamin plastikowe pudełka z pokrywami, które można ustawić jedno na drugim. Można je umieścić wzdłuż ściany i opatrzyć znaczkami, by łatwo rozpoznać, co znajduje się w środku, bez konieczności otwierania każdego z nich. Szuflady na kółkach lub pudełka można wsunąć pod łóżko zwykłe lub piętrowe. Wąskie półki doskonale się nadają do trzymania książek i małych zabawek, np. żołnierzyków, samochodzików czy lalek.

Jeżeli małe dziecko nauczy się, że jego zabawki zawsze wracają do tego samego pudełka czy torby, szybko się tego przyzwyczai. Uchroni to rodziców przed poszukiwaniem bez końca konkretnego przedmiotu.Jeżeli będziemy mieli łatwo dostępne schowki, małe elementy lub części gier nie oddzielą się od reszty i nie pogubią. W przypadku troszkę starszych dzieci, małe przedmioty, jak pędzelki do malowania i kredki lub ulubione pluszaki można zawiesić w kieszeniach na drzwiach. Kieszenie takie wykonuje się z mocnej bawełny typu kreton lub płótno. Tylny płat z naszytymi kieszeniami można zamocować do ściany lub drzwi za pomocą haków i oczek albo mocnych sznurku przyczepionym do obu końców górnego drążka i kręconych wokół kliku mocnych haków. Kieszenie można wykonać z tkaniny w kolorze kontrastującym z tylnym płatem materiału lub dla dodania efektu udekorować literami wyciętymi z filcu, wycinankami o kształtach przedmiotów, które znajdują się w kieszeni, czy też guzikami.