Kto nie marzy o pięknym, przydomowym ogrodzie? Szczęściarze, którzy mają dostęp do skrawka ziemi w pobliżu domu zazwyczaj starają się go zagospodarować najlepiej jak potrafią.

Jedni sadzą kwiaty i drzewka, inni hodują warzywa i zioła, a jeszcze inni koncentrują się na wypoczynkowym lub towarzyskim wymiarze ogrodu. Warto zwrócić uwagę na kwestię oświetlenia ogrodu, szczególnie gdy pragniemy spędzać w nim letnie wieczory lub chcemy aby po prostu pięknie się prezentował po zmroku. W tym artykule zwrócimy uwagę na formy oświetlania ogrodu i postaramy się podpowiedzieć, jakie lampy wybrać do naszego zielonego raju.

Rodzaje lamp ogrodowych

Możliwości jest wiele! Lampy do ogrodu mogą być stojące, wiszące, wbijane w ziemię, stylizowane na pochodnie lub montowane do ścian. Wszystko zależy od stylu, w jakim urządzony jest ogród oraz preferencji właściciela. Jeżeli w ogrodzie dominują drewniane elementy, takie jak huśtawki, altana czy ława, warto zastanowić się nad klasycznymi kloszami, w stylu rustykalnym. Takie połączenie doda całości swojskiego, przytulnego charakteru. W bardziej nowoczesnych ogrodach można pokusić się o zainstalowanie lamp o designerskich kształtach, podobnych do tych, jakie posiadają nowoczesne lampy sufitowe montowane w domach. Nikt nie powiedział, że oświetlenie ma tylko dawać blask – może także wspaniale dekorować. Odpowiednim światłem wykreujesz romantyczną atmosferę, pobudzający klimat i sprawić, że przyjęcia w ogrodzie będą niezapomniane.

Oświetlenie ogrodowe powinno być dobrze przemyślane. Nie chodzi tutaj jedynie o względy estetyczne, ale także o funkcjonalnego jego rozmieszczenie oraz dobranie. Jeżeli naszym głównym zamiarem jest podkreślenie walorów ogrodu, dobrym pomysłem jest rozlokowanie punktów świetlnych pomiędzy roślinami – otrzymamy efekt magicznej aury tajemniczego ogrodu. Jeżeli jednak zależy nam na bardziej funkcjonalnej roli oświetlenia, warto usytuować je na podwyższeniu lub jako lampy sufitowe w altanach.