Profesjonalni malarze i dekoratorzy wnętrz zalecają namoczenie na noc nowo zakupionych pędzli. Zmiękczymy trochę szczecinę, która może pozostawić smugi podczas malowania.

Pędzle należy myć natychmiast po zakończeniu pracy- farbę akrylową lub na bazie wody należy zmywać wodą z dodatkiem nie wielkiej ilości płynu do zmywania naczyń, jeżeli jest taka potrzeba. Farby na bazie oleju powinny być zmywane benzyna lakową lub odpowiednim rozpuszczalnikiem.  Szczególną uwagę należy poświęcić miejscu, w którym farba gromadzi się na włosiu tuż przy uchwycie i ma tendencję do wbijania się. Nie wolno także pędzli moczyć zbyt długo bez podparcia, ponieważ skończy się to na powyginaniu włosia. Niektóre pędzle mają na trzonku otwory. Pozwala to na położenie przez niecienkiego kołka lub przewleczenie drutu, a następnie zawieszenie podpartego na nich pędzla nad wiaderkiem malarskim z wodą lub benzyną lakową dzięki czemu nie niszczy się włosie. Wiaderka malarskie sprzedawane są też z plastikowymi klamerkami wokół obrzeża, które pozwalają na zawieszenie pędzla podczas moczenia w płynie.

Wałki malarskie są doskonałe do szybkiego pokrywania dużych powierzchni ścian. Wiadomo jednak, że są bardzo trudne do czyszczenia, bo przyjmują dużo farby. Aby wałek dobrze wymyć należy unieść go pod bieżącą wodą i użyć trochę detergentu. Płukać dopóki woda nie będzie czysta. Po umyciu należy dokładnie odcisnąć pęcherzyki powietrza z pokrycia wałka. W przeciwnym razie, podczas kolejnego malowania, na powierzchni pokrywanej farbą pojawią się cętki. W przypadku szczególnej opornej farby można kupić przystawkę do wiertarki elektrycznej, do której przymocowuje się wałek. Wałek umieszcza się w wysokim kuble, gdzie podczas wirowania siła odśrodkowa stopniowo usuwa farbę.

Narzędzia z miękkimi nakładkami mogą być czyszczone poprzez zanurzenie w kuble lub w misce z gorącą wodą z dodatkiem łagodnego detergentu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNarzędzia do malowania
Następny artykułMalowanie ścian.