Zakup nowych mebli zwykle wiąże się ze sporym wydatkiem. Dlatego Polacy zazwyczaj wstrzymują się z wymianą wyposażenia do momentu, gdy stare sprzęty nie nadają się już do użytku. Wg badań TNS najczęściej podawanym powodem wymiany mebli jest właśnie ich zużycie. Nowe meble kupujemy również przy okazji większych remontów lub po prostu w celu zmiany wystroju.

Meble dziecięce wymieniamy najczęściej

Na częstotliwość wymiany mebli wypływa także ich przeznaczenie i intensywność użytkowania. Najrzadziej wymieniamy sprzęty służące do przechowywania, a więc wszelkiego rodzaju szafy, regały, komody itd. Zdecydowanie częściej kupujemy meble do pracy i wypoczynku, przede wszystkim biurka, zestawy wypoczynkowe i łóżka. Prym wiodą tu łóżeczka dziecięce.

Pokój dziecka to zdecydowanie najbardziej dynamicznie zmieniająca się przestrzeń w całym domu, musi przecież zawsze być dostosowana do potrzeb swojego właściciela, które w ciągu pierwszych kilkunastu lat życia zmieniają się szybko i często. Mamy tu na myśli nie tylko wzrost malucha, będący najbardziej wyraźnym przejawem jego rozwoju, ale także upodobania.

Pierwsza wymiana dziecięcego łóżeczka

Pierwsza wymiana łóżeczka dla dziecka odbywa się w momencie, gdy maluch wyrasta ze niemowlęcego mebelka. Trudno jednoznacznie określić dokładny moment takiej zmiany. Wiele zależy od typu i rozmiaru pierwszego łóżeczka czy kołyski oraz od tego, czy dziecko rzeczywiście spało samo. Jeśli przyzwyczailiśmy swoją pociechę do spania w łóżku rodziców, sytuacja może mocno się skomplikować.

„Dzieci, które od małego śpią z rodzicami, mogą boleśnie odczuć konieczność „przeprowadzki” do samodzielnego łóżka, dlatego warto przygotować je do takiego wydarzenia. Dobrze jest zaangażować malucha w wybór własnego mebla i pokazać mu różne możliwości. Dużą sympatią najmłodszych cieszą się kolorowe łóżeczka, dekorowane grafikami przedstawiającymi bajkowych bohaterów czy kształtem przypominające samochody” – podpowiada nasz rozmówca ze sklepu internetowego Zasypianko.pl.

Kolejne łóżeczko dla dziecka

Pierwsze łóżeczko, w którym maluch będzie spał samodzielnie, na pewno nie będzie ostatnim. W przeciwieństwie do dzieci, meble niestety nie rosną, a dodatkowo zużywają się. W praktyce okazuje się, że łóżko dla dziecka, a przynajmniej jego materac, wymienia się co kilka lat.

Ponieważ konieczność wymieniania mebli dziecięcych jest nieuchronna, rozsądnym rozwiązaniem jest zakup fabrycznie nowych, ale tanich łóżek. Oczywiście nie można przy tym rezygnować z jakości i bezpieczeństwa. Kupując nowe łóżeczko, koniecznie upewnij się, że opiera się ono na konstrukcji z naturalnego drewna, gdyż tylko taki stelaż gwarantuje dobrą trwałość. Natomiast pozostałe elementy, takie jak barierki, mogą być wykonane z tańszej płyty meblowej.