Urządzając łazienkę wielu z nas stoi przed dylematem związanym z wyborem poszczególnych urządzeń, sprzętów i armatury. Kwestią, która wzbudza największe zainteresowanie jest wybór pomiędzy wanną, a brodzikiem. Jeśli mamy do czynienia z małym pomieszczeniem, to już na pierwszy rzut oka wybór kabiny prysznicowej wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Po pierwsze, szklana powierzchnia kabiny może optycznie powiększyć wnętrze. Po drugie, brodziki dostępne są w różnych wymiarach i kształtach, a po trzecie brodziki dają spore możliwości aranżacyjne i świetnie sprawdzają się zarówno w nowoczesnych jak i bardzo klasycznych wnętrzach. Jak zatem wybrać dobry brodzik (szeroki wybór znajdziecie tutaj: https://www.bricoman.pl/artykuly-sanitarne/wanny-kabiny-prysznicowe-brodziki/brodziki), jakie są ich rodzaje i który dla nas będzie najlepszą opcją?

Klasyfikację można podzielić na dwie kategorie. Jedna z nich uwzględnia kształt, wymiar brodzika oraz sposób montażu, a druga materiał wykonania. Przejdźmy zatem do tej pierwszej opcji. Dostępne na rynku brodziki łazienkowe mogą mieć naprawdę bardzo kompatybilne rozmiary i ich długość oraz szerokość w niektórych przypadkach nie przekracza 70 cm. Oczywiście tego typu produkty będą najlepszym wyborem do bardzo małych łazienek w których liczy się dosłownie każdy wolny centymetr powierzchni. Niemniej jednak, przeglądając oferty różnych producentów można także trafić na brodziki o wielkości 80,90 czy nawet ponad 100 centymetrów. W tym miejscu warto także zwrócić uwagę na kształt brodzika. Do czynienia mamy bowiem z kwadratami, prostokątami oraz z wersjami półokrągłymi. I znowu jeśli chcemy zaoszczędzić trochę miejsca, to ta ostania wersja z zaokrąglonymi rogami będzie strzałem w dziesiątkę. Jeśli zaś chodzi o montaż, to niektóre wersje mają dodatkowe nóżki, inne montuje się na wylewce, a jeszcze inne pod płytkami.

Skoro wiemy już jakie mniej więcej wymiary i kształty mają nowoczesne brodziki prysznicowe, to teraz czas na materiał wykonania. Trzeba przyznać, że producenci stanęli na wysokości zadania i oferują nam spory wybór. Znajdzie się coś zarówno dla bardzo wymagających, ale także dla tych, którzy szukają produktów ze średniej półki. I tak na przykład możemy wybierać spośród brodzików akrylowych, ceramicznych, emaliowanych, kompozytowych, a nawet wykonanych z kamienia naturalnego. Akryl jest miękkim materiałem, który może być podatny na zarysowania, ale jeśli odpowiednio będziemy o niego dbać, to produkt przetrwa wiele lat. Brodzik ceramiczny to z kolei gładka powierzchnia i większa waga, a brodzik emaliowany jeśli nie będzie odpowiednio zabezpieczony może żółknąć.

Wybór może być trudny, ale podjęcie właściwej decyzji gwarantuje zadowolenie na długie lata.