Nie da się ukryć, że aranżacja sypialni może być prawdziwym wyzwaniem – wszystko dlatego, że to pomieszczenie musi spełniać kilka funkcji, a jednocześnie być ładne i przytulne. Co więcej, klimat tego wnętrza powinien sprzyjać odpoczynkowi. Duża rolę w budowaniu atmosfery sypialni gra odpowiednie oświetlenie, które umożliwi zarówno wykonywanie codziennych czynności, jak i relaks.

Sztuka planowania

Urządzając sypialnię trzeba pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Warto zdać sobie sprawę przede wszystkim z tego, że pokój ten nie jest przeznaczony jedynie do spania. To tam relaksujemy się po ciężkim dniu, czytamy książki lub słuchamy muzyki, dlatego musi w nim panować przyjazna atmosfera. O komforcie pokoju nie decydują jedynie wygodne łóżko i stos kolorowych poduszek. Za nastrój sypialni odpowiada również oświetlenie, toteż jego dobór powinien być dobrze przemyślany.

Układ elementów oświetlenia w sypialni zaplanować trzeba już w pierwszym etapie prac wykończeniowych. Należy podzielić pomieszczenie na konkretne strefy, takie jak strefa łóżka, toaletki, biurka i garderoby, a następnie dobrać do nich odpowiednie oświetlenie – radzi nasz rozmówca reprezentujący sklep internetowy Strefa Światła.

Rodzaje oświetlenia w sypialni

W każdej wygodnej sypialni powinno znaleźć się oświetlenie:

  • główne – zlokalizowane w centralnej części sufitu, zapewni równomierne oświetlenie całego pokoju; oferta lamp sufitowych jest bardzo szeroka, dlatego podczas ich dobierania należy kierować się wielkością pomieszczenia, jego kolorystyką oraz stylem, w którym zostało urządzone,
  • łóżka – oświetlenie, które powinno być umieszczone w bliskim sąsiedztwie łóżka, aby mogło służyć m.in. do wieczornego czytania książki; taki typ oświetlenia buduje intymny i przytulny nastrój wnętrza, wybierać można między lampkami nocnymi a kinkietami,
  • dodatkowe – pomaga w tworzeniu atmosfery wnętrza, mogą to być girlandy lampek (typu cotton balls) lub zwykłe żarówki, dzięki którym pokój wypełniać się będzie przyjemnym, ciepłym światłem.

Jak dobierać oświetlenie?

Jeśli jako oświetlenie łóżka wybierzecie kinkiety, powinniście zdecydować się na takie, które można regulować. Z ich pomocą zapewnicie sobie oświetlenie zdrowe dla oczu, odpowiednie do czytania książki i odpoczynku, ponieważ umożliwiają one swobodne ustawianie położenia źródła światła. Pamiętajcie, że dolna część kinkietu powinna znajdować się około 70 cm nad materacem.

Jeśli chodzi o lampki nocne, to w ich przypadku można pozwolić sobie na dużą dowolność. Egzamin zdadzą zarówno klasyczne lampki wyposażone w abażury rozpraszające światło (dzięki temu jest ono miękkie), jak i lampy podłogowe. Dobrym pomysłem może być także wybór lampek biurkowych, w których z łatwością można sterować kątem padania światła.