Rozwiązania aranżacji wnętrz

Profile gipsowe

Profile gipsowe to wszystkie detale dekoracyjne w domach wykonane z gipsu lub kompozytu gipsowego w tym fasety, gzymsy, rozety sufitowe, kroksztyny, frontony i wnęki. Spotkane są powszechnie w stylowych domach. Jeżeli profil został uszkodzony, można dać go do skopiowania specjalistycznej firmie, która wykona odlew z istniejacego elementu i wykona replikę, ale to może być kosztowne. Istnieje także szeroki wybór standardowych, produkowanych masowo reprodukcji. 

Układanie gipsowej fasety.

Faseta pomoże załagodzić wykończenie pomiędzy s ufitem i ścianą. Dostępnych jest wiele lekkich odmian wykonanych z różnorodnych materiałów. Radzimy wybrać wzór najlepiej pasujący do stylu wnętrza, bogato zdobiona stylowa faseta nie będzie dobrze wyglądała w nowoczesnym pomieszczeniu. Jeżeli nie mamy przekonania do łączenia na ucis, niektórzy producenci wykonują wewnętrzne naroża, które pasują do naroża pomiędzy sufitem i ścianą.

Narzędzia i materiały potrzebne do układania fasety:

* skrobak do farby

* liniał

* poziomica

*klej

* gipsowa faseta

* szpachla

* małe gwoździki

* szczeliwo dekoratorskie

* pisolet do wstrzykiwania masy uszczelniającej.

1. Usuńmy wszelkie odpadające lub łuszczące się powierzchnie tynku i farby, a następnie za pomocą liniału i poziomicy zaznaczmy na ścianie i suficie miejsce, gdzie będzie się znajdować faseta.

2. Zmieszajmy klej zgodnie z instrukcjami producenta i rozsmarujmy na tylnej stronie fasety za pomocą szpachli.

3. Dociśnijmy fasetę dokładnie na swoim miejscu i ostrożnie wbijmy pod nią i nad nią małe gwoździki, na których będzie podparta dopóki klej nie wyschnie.

4. Usuńmy gwoździki i wypełnijmy pozostawione przez nie otowry. Pomiędzy fasetą, a ścianą nałożmy za pomocą pistoletu grubszą warstwę szczeliwa dekoracyjnego.

sufit

Mocowanie dekoracyjnej rozety sufitowej.

Rozety były i są czasem w stylowych domach, układane zwykle nad źródłem światła. Kiedy umieszczamy nową rozetę lub wymieniamy starą ważne jest zlokalizowanie położenia belek stropowych, co pozwoli nam dobrze ją umocować. Można tego dokonać podnosząc deski podłogowe w pomieszczeniu znajdującym się wyżej lub ponakłuwać szydłem sufit, dopóki jej nie znajdziemy. Mogą w tym pomóc różnorodne dostępne n arynku urządzenia elektroniczne, które wykrywają obecność metalu w ścianach lub sufitach. Jeżeli w miejscu, gdzie mamy zamiar zamontować rozetę, znajdują się kable oświetleniowe należy wyłączyć główne zasilanie.

Narzędzia i materiały, aby umieścić rozetę na suficie:

* rozeta sufitowa

* ołówek

* wiertarka z nasadką stożkową

* specjalistyczny klej do faset

* wkręty z łbami stożkowymi

* wkretarka

* uniwersalny biały kit szpachlowy.

1. Przyłóżmy rozetę w miejscu, w którym będzie umocowana i miękkim ołówkiem odrysujmy na suficie jej kształt.

2. Wywierćmy otwory do przymocowania kabli oswietleniowych, a także wykonajmy otwory na jednej z płaskich powierzchni po kazdej stronie rozety.

3. Zmieszajmy klej zgodnie z instrukcjami producenta, a następnie dociśnijmy mocno rozetę na swoim miejscu na suficie.

4. Przymocujmy rozetę za pomocą dwóch długich wkrętów z łbami stożkowymi. łeb wkrętu zamaskujmy białym kitem szpachlowym.