Boazeria ścienna
Rozwiązania aranżacji wnętrz

Boazeria ścienna

Boazeria jest powszechnie stosowanym elementem wykończeniowym. Kiedyś były wykonywane z miękkiego drewna, które było następnie tak malowane, by udawały drewno twarde. Powszechnie stosowany typ boazerii składa się z cienkich drewnianych desek, które dopasowuje się do siebie poprzez wsunięcie pióra jednej deski w wpust drugiej. To doskonały sposób pokrycia niezbyt równej powierzchni i jest powszechnie stosowany do modernizacji kuchni i łazienek, ponieważ boazeria może być zabezpieczona wodoodpornym lakierem. Można ją malować na każdy kolor lub nadać bezbarwne wykończenie, dzięki czemu widoczne będą słoje. Jest wiele rodzajów boazerii na wpust i pióro, niektóre mają zaokrąglone listwy pomiędzy każdą deseczką.

Większość desek boazeryjnych łączonych na wpust i pióro można układać zarówno pionowo jak i poziomo, można też wykładać nimi sufity nie tylko ściany. Opłaca się kupić dobrą jakościowo boazerię, ponieważ tańsze cieńsze  listwy mają tendencję do odkształcania się i wyginania. Można ją przymocować różnymi sposobami, w tym gwoździami chowanymi w piórze. Niektóre odmiany mają specjalne zapinki trzymające każdą deskę na swoim miejscu. Jeżeli chcemy otrzymać szybko efekt końcowy możemy zastosować klej do płyt, by przykleić bezpośrednio na boazerię do ściany. Pionowo ułożone listwy boazeryjne są zwykle wykończone listwą przypodłogową u dołu i gzymsem zaokrąglonym lub w kącie rozwartym u góry.

Drewniana boazeria ścienna

Narzędzia i materiały potrzebne do układania boazerii:

* poziomica

* drewniana listwa

* wyrzynarka

* drewniana boazeria ścienna łączona na wpust i pióro

* drewniane wkręty

* kołki rozporowe

* punktak

* długie gwoździe boazeryjne lub klej

* młotek

Listwa kątowa lub o kącie rozwartym

1. Ustalmy, jaką wysokość ma mieć boazeria- dostępna jest w formie pociętej na wysokość lamperii – a jeżeli to konieczne przytnijmy ją do żądanej długości. Stosując poziomicę zaznaczmy dwie linie na ścianie jedną odpowiadając górze, a drugą dołowi mocowanej listwy. Przytnijmy listwę do odpowiedniej długości a następnie wywierćmy otwory, włóżmy kołki rozporowe i przymocujmy na nich listwy do ściany w miejscach wskazanych liniami.

2. Jeżeli w pokoju są zewnętrzne narożniki zacznijmy układanie od jednego z nich, dzięki czemu wszelkie przycięte deski boazeryjne będą się znajdowały w rogu. Układanie zacznijmy tak, aby strona, na której znajduje się wpust była skierowana do zewnętrznego narożnika. Młotkiem wbijmy gwoździe boazeryjne na swoich miejscach, a następnie dobijmy punktakiem ich główki, by schowały się w drewnie. Otwory wypełnijmy kitem szpachlowym neutralnego koloru.

3. Układajmy deski wzdłuż całej ściany,a gdy dojdziemy do rogu odetnijmy od ostatniej z nich piór, by dobrze ją dopasować w naroże. Zakręcając w rogu należy połączyć deski na tyk wpustu i przybić gwoździem.

4. Jeżeli okładamy zewnętrzne naroże musimy obciąć pióro pierwszej deski boazeryjnej i połączyć ją na styk z wpustem poprzedniej tworząc starannie wykonane naroże. Naroże przysłońmy profilem narożnikiowym.

5. Po ułożeniu całej boazerii przykryjmy ją od góry listwami kątowymi lub o kącie rozwartym połączonymi w narożach kątowo na ucios i przymocujmy za pomocą klejem lub gwoździami boazeryjnymi.

Elegancka boazeria ścienna