Ochrona budynku i wnętrz przed hałasem
Rozwiązania aranżacji wnętrz

Ochrona budynku i wnętrz przed hałasem

Hałas jest od dawna poważnym problemem środowiska i może nawet zagrażać zdrowiu. Chodzi o hałas zewnętrzny jak i o odczuwalny we wnętrz pomieszczeń. Warunki atmosferyczne ( głośność i cichość) bardzo dużo mówią o danym miejscu i domu.

Normy ochrony akustycznej stawiają nie raz pewne minimalne wymagania co do budowy domu a nawet jego remontu czy przeróbki. W dawniej budowanych domach zachodzi konieczność do dodatkowej izolacji akustycznej. Nie jest to łatwe lecz wykonalne. Niekiedy na wyciszenie może pomóc tylko inżynier specjalista do spraw w dziedzinie akustyki. Dokuczliwe dźwięki mogą przedostać się z zewnątrz lub pochodzi z mieszkań sąsiednich mieszkańców. Słabymi punktami hałasów zewnętrznych są zewnętrzne drzwi, okna i mury a także otwory wentylacyjne, dach, przewody kominowe, boczne pomieszczenia itp. Wewnątrz w domu mogą to być między innymi ściany wewnętrzne, stropy, drzwi i przewody wentylacyjne.

W praktyce budowlanej jako środek na słabe punkty poleca się izolacje akustyczną, która tłumi dźwięk. Dźwięki z poddasza czy z pietra mogą być rozmaite pochodzące z spadającej książki czy krzesła a nawet chodzenia zwłaszcza w butach na obcasach. Takie źle stłumione ściany mogą nawet przenosić dźwięki telewizora czy radia a nawet w kuchni miksera. Trzeb jednak dobrze umieć rozróżnić hałas od dźwięku, ponieważ to są dwie różne rzeczy i innego pochodzenia. Najczęściej z hałasem mamy do czynienia przy drogach głównych dróg czy przy lotniskach samolotowych. Od takich hałasów trzeba odpowiednio się ubezpieczyć i zabezpieczyć.

Dom ochroniony przed hałasem

Informacje o hałasieJednostką miary natężenia dźwięku, czyli wskaźnik poziomu ciśnienia akustycznego, jest decybel. Została ona stworzona tak, aby mogła objąć dużą objętość natężenia dźwięku.