Jak dbać o rośliny doniczkowe na balkonie latem?
Pozostałe

Jak dbać o rośliny doniczkowe na balkonie latem?


Balkon pełen kwiatów o soczystych, letnich kolorach to marzenie wielu wielbicieli ogrodów. Ty też chciałbyś zmienić kawałek przestrzeni na świeżym powietrzu w piękny, miniaturowy ogród? Zobacz, jak należy dbać o rośliny doniczkowe posadzone na zewnątrz, aby mogły cieszyć Twoje oczy nawet do pierwszych przymrozków.

Wysoka temperatura, niewielkie opady deszczu, intensywne słońce – warunki atmosferyczne panujące na przełomie wiosny i lata z jednej strony sprzyjają wzrostowi roślin, a z drugiej – mogą uszkodzić delikatne okazy. Jak się przed tym uchronić? Poznaj 3 najważniejsze wskazówki.

Po pierwsze – pamiętaj o umiejętnym podlewaniu roślin

Niektórzy początkujący ogrodnicy uważają, że w bardzo gorące dni najlepiej podlewać rośliny z dużą częstotliwością. Nie jest to jednak właściwe zachowanie – niektóre okazy nie lubią, gdy ich korzenie znajdują się cały czas w wodzie, i potrzebują okresu, kiedy gleba ma jedynie odrobinę wilgoci.

Rośliny doniczkowe podlewaj raz lub maksymalnie dwa razy dzienne (jedynie w trakcie bardzo gorących, dusznych dni). Kwiaty ozdobne i rośliny zielone należy podlewać bezpośrednio do gleby, jednolitym mocnym strumieniem, a nie na płatki i liście czy łodygi, przez co mogłoby dojść do poparzenia rośliny.

Okazom na balkonach, zwłaszcza tym wystawionym na intensywne działanie słońca (czyli od południa oraz zachodu), należy dostarczać wodę rano i wieczorem. Najlepiej unikać podlewania ich w środku dnia, czyli wtedy, gdy słońce świeci na rośliny najmocniej.

Po drugie – wybieraj ziemię odpowiednią dla danego gatunku

O rośliny doniczkowe możesz dbać już na samym początku ich obecności na Twoim balkonie, czyli jeszcze przed przesadzeniem ich do skrzynek lub doniczek. Jeśli chcesz, aby okazy dobrze się rozwijały, powinieneś umieszczać je w glebie, w jakiej czują się najlepiej. Jak rozpoznać, które podłoże będzie najlepsze? Na przykład:

  • ziemia do kwiatów balkonowych – będzie dobra dla wszystkich okazów kwitnących. W jej składzie znajdują się bowiem mikro- i makroelementy potrzebne do prawidłowego wzrostu pąków i płatków;
  • ziemia do iglaków – przyda się do sadzenia miniaturek cyprysików, tuj i sosen. W swoim składzie ziemia ta posiada minerały niezbędne do zdrowego wzrostu igieł;
  • ziemia uniwersalna – może być wykorzystana do wszystkich gatunków roślin. W jej składzie dodano podobną ilość składników wspomagających wzrost okazów w doniczkach;
  • torf kwaśny – sprawdzi się świetnie do sadzenia wrzosów, hortensji czy azalii.

Po trzecie – kontroluj stan roślin

Nieodłącznym elementem pielęgnacji roślin na balkonach jest stała kontrola wyglądu wszystkich okazów. Codziennie po podlaniu lub raz na kilka dni należy zwrócić uwagę na to, jak wyglądają liście Twoich kwiatów oraz w jakim tempie rozwijają się pąki. Zauważyłeś jakieś zmiany? Mogą stanowić objaw niedoboru któregoś ze składników mineralnych.

  1. Jeśli Twoje kwiaty rosną zbyt wolno i są przesuszone, prawdopodobnie potrzebują azotu.
  2. Jeśli na liściach rośliny pojawiają się żółte przebarwienia i występują pierwsze objawy więdnięcia, możliwe, że okazom brakuje potasu lub magnezu.
  3. Jeśli niektóre części rośliny zaczynają wymierać – to wskazuje na brak wapnia.

Aby zabezpieczyć rośliny doniczkowe przed zmianami koloru i sprawić, żeby zaczęły szybko wypuszczać nowe pędy, powinieneś co pewien czas uzupełnić glebę w składniki odżywcze. Nie jesteś pewien, który nawóz okaże się najlepszy do wybranych przez Ciebie roślin? Pamiętaj, że zawsze możesz wykorzystać uniwersalną odżywkę marki Ziemovit.pl, która posiada zrównoważoną ilość wszystkich niezbędnych makro- i mikroelementów.

Więcej porad dotyczących pielęgnacji roślin doniczkowych i roślin w ogrodach znajdziesz na stronie www.ziemovit.pl.