Zasłony czy żaluzje?
Dekoracje wnętrz

Zasłony czy żaluzje?

Gdy urządzamy dom lub mieszkanie, musimy pamiętać nie tylko o doborze ładnych mebli czy pomalowaniu ścian,a le również o dodatkach. To właśnie one nadają charakteru wnętrzu, czynią je przytulnym, wesołym, ponurym bądź wzbogacają je w jeszcze inny sposób.


Ważnym dodatkiem w każdym pokoju okazują się na pewno firanki, zasłony, żaluzje, rolety czy też inne osłony na okna. To, na który z tych dodatków się zdecydujemy, zależy od wielu czynników, jak na przykład od tego, czy dany pokój jest bardzo nasłoneczniony, czy nie i czy nam to pasuje, czy raczej przeszkadza. Jeżeli wolimy półmrok, lepiej, abyśmy się zdecydowali na żaluzje czy rolety, ewentualnie na bardzo grube zasłony.

Dzięki nim będziemy mogli się uchronić przed nadmiernym światłem słonecznym, co pomoże nam na przykład w popołudniowej drzemce czy też w oglądaniu telewizji bez odbijającego się w ekranie światła. Gdy zaś lubimy słońce, możemy zdecydować się jedynie na lekkie firaneczki, ewentualnie na noc zasłaniać okno również zasłonami czy żaluzjami.
Zaletą zasłon jest na pewno to, że łatwo je utrzymać w czystości. Wystarczy je raz na miesiąc czy dwa zdjąć z karnisza i uprać w pralce, po upraniu zaś rozwiesić na powrót. Często zasłony są wykonane z materiału, którego nawet nie trzeba prasować. Natomiast żaluzje trzeba myć ręcznie, wilgotną szmatką nasączoną detergentami. Bywa to czasochłonne i kłopotliwe. Na pewno też nie wystarczy zrobić tego raz na kilak tygodni, gdyż na żaluzjach znacznie szybciej widać kurz, aniżeli na zasłonach.
Jeżeli chodzi o ceny, to an pewno zasłony okazują się tańsze od żaluzji. Można nabyć w sklepie już gotowe zasłonki lub też uszyć je na miarę.